Bakan Gökov: Asgari ücret 700 levanın üzerine çıkacakCuma, 14 Ocak 2022

Bakan Gökov: Asgari ücret 700 levanın üzerine çıkacak

BNT 1’in “Gün Başlıyor” programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Georgi Gökov, “Asgari ücretin miktarı konusu tartışılıyor ve miktarın 700 levanın üzerine çıkacağı umut ediliyor” diye kaydetti.

Bakanın ifadesine göre, emeklilere verilen Covid-19 destek ödemesi haziran ayına kadar yapılacak ve 1 Temmuz'a kadar emeklilik sistemine ilişkin bir karar çıkmazsa, o tarihten itibaren emeklilere yapılan ödemeler azaltılacak.   

Gökov, “Ancak emekli maaşları yüzde 6,1 oranında artırılacak. Yeni bütçeyle bir çözüm önerilmediği veya Koalisyon Konseyi karar almadığı takdirde İsviçre kuralına göre emekli maaşlarının güncellenmesi gerekecek” dedi. Bakanın ifadesine göre, Ulusal Sigorta Enstitüsünün (NOİ) ön hesaplamalarına göre bu artış, sigorta gelirlerindeki %50 artış ve %50 enflasyon yüküne bağlı olarak %6,1 oranında olacaktır. Ek ödemeler 1 Temmuz'dan itibaren kaldırılırsa, bu artış emekli maaşlarıyla birlikte ödenen 60 levalık ek ödemeyi kapsamayacaktır. Emekliler kendilerini daha yüksek emekli maaşlarıyla, ancak daha düşük ödemelerle bulacaklar.

Bakan, ancak o zamana kadar bir çözüm bulunacağına inanıyor.

Gökov’ün ifadesine göre, emekli yardımı koşulsuz verilmeyecek, kimin ihtiyacı olup kimin olmadığına karar verilecek.

Temmuz ayına kadar Covid-19 destek ödemesinin emekli maaşı ile birlikte alınmaya devam edileceğini söyleyen Bakan, ancak ek ödeme ile emekli maaşının ayrı ödeneceğini kaydetti.

Gökov, ocak ayı emekli maaşlarının yeniden hesaplanmasında hata yapılmadığını, ancak daha ziyade hesaplama yönteminde hata yapıldığını ifade etti.

Bakan, “Ortalama emekli maaşındaki reel artış %9,3 -9,4'tür. Emekli maaşlarında böyle bir güncelleme görülmedi” dedi.

Gökov, “Yine daha düşük maaş alan emekli olmayacağını iddia ediyorum. Bulgaristan'da ocak ayında aralık ayına göre daha düşük emekli maaşı alan emekli yok. Daha düşük miktar, sigortalı emekli olmayanların aldığı sosyal yardım aylıklarında görüldü” diye ifade etti.

370 levalık asgari emekli maaşıyla nasıl geçinildiği sorusu üzerine Gökov, sorunun siyasi çözüm gerektirdiğini söyledi.

Bakan, “Emeklilerin yarısından biraz fazlasının, bir milyon kadarının emeklilik sistemine katkılarına bakılmaksızın asgari emekli maaşı alması gibi bir adalet olamaz. İnsanlar yoksulluk sınırının altındaki gelirlerle normal yaşayamaz. Bulgaristan'da insanlar gelirle emekli maaşını karıştırıyor. Düşük emekli maaşı alan ve başka bir geliri olan bir emekli ile başka bir geliri olmayan 370 leva emekli maaşı alan bir kişi aynı şey değildir” dedi.


DİĞER HABERLER