Bakan Gökov: Asgari ücret artırılacakSalı, 04 Ocak 2022

Bakan Gökov: Asgari ücret artırılacak

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) yayınlanan “Gün Başlıyor” programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Georgi Gökov, “25 Aralık'tan itibaren emekli maaşlarındaki ortalama artış % 12,5 oranında olup emekli başına yaklaşık 65 levadır” diye kaydetti. Her emekli için sigortalılık durumuna bağlı olarak artışın farklı miktarda olduğunu açıklayan Bakan, hedefin, kişilerin geçen yıl 120 leva Covid-19 ek ödemesi ile birlikte aldıkları tutardan daha az para almamaları olduğunu belirtti.

Gökov, “Hesaplarımız, aralık ayında aldığından daha düşük emekli maaşı alan tek bir emekli olmaması yönündedir. Karardan olumsuz etkilenen gruplardan herhangi birinde bir sorun tespit edersek, o sorunu düzelteceğiz” dedi.

Bakan, “25 Aralık 2021'den itibaren her sigorta yılının ağırlık faktörü 1,2'den 1,35'e yükseltildi ve tüm emekli maaşları yeni bir şekilde hesaplanmaktadır. Yaşlılık aylığı 170 leva oldu, asgari tutar ise 300 levadan 370 levaya yükseltildi. Artıştan sonra emeklilerin yaklaşık %50'si asgari emekli maaşı almaya devam ediyor” diye yorumda bulundu.

Gökov, “Haziran ayına kadar 60 leva Covid-19 ek ödemesi verilecek. O tarihten sonra ek ödeme durdurduğunda emekli maaşların azalmasını önlemek için bir çözüm aranmalıdır” diye dikkat çekti.

Emekli maaşlarında tavan uygulamasının kaldırılması veya en azından ciddi bir şekilde artırılması çağrısında bulunan Bakan, ancak bunun bu yıl olamayacağının altını çizdi. Emekli maaşlarındaki son artıştan sonra yaklaşık 34 000 kişinin maaş tutarının üst sınırın üzerine çıktığını ve bunun onlar için adil olmadığını belirtti.

Gökov, azami sigorta geliri ile birlikte emekli maaşı üst sınırının yükseltilmesinde ısrar edeceğini söyledi. Yeni devlet bütçesinin kabul edilmesiyle birlikte asgari ücret de artacak. Ancak ne kadar miktarda artacağı henüz belli değil.

Bakanın ifadesine göre, asgari ücret, ülkedeki ortalama ücretle bağlantılı olmalıdır.

Gökov, asgari ücreti belirleme mekanizmasını birleştirecek yeni bir Avrupa Birliği direktifinin yarım yıl içinde hazır olmasının beklendiğini hatırlattı.

Bakan, bütçenin hazırlanmasıyla birlikte annelere çocuğun ikinci yılında ödenen annelik parasının, resmi olarak bağlı olmaksızın asgari ücrete eşit olması konusunda ısrar edecek.

Gökov, 2022 yılı devlet bütçesi kanununun nihai olarak şubat ayı sonuna kadar kabul edileceğini umduğunu ifade etti.

Ayrıca işsizliğin şu anda %4,6 ile rekor düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Bakan, ancak Covid-19 krizinden doğrudan etkilenen sektörlerde çok yüksek olup, bazı alanlarda %30'a ulaştığını belirtti.


DİĞER HABERLER