Bakan Goranov: Bulgaristan, 2019'da kredi notunda yükselme bekliyorCuma, 26 Ekim 2018

Bakan Goranov: Bulgaristan, 2019'da kredi notunda yükselme bekliyorMaliye Bakanı Vladislav Goranov, Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi toplantısında 2019 yılı bütçesine ilişkin sunumu sırasında," Bulgaristan kredi notunda yükselme bekliyor" diye kaydetti.

İşveren örgütleri ve sendikaların temsilcilerinin yer aldığı toplantıda Bakan," Yaz mevsiminden beri kredi kurumlarından iyi bir beklentimiz var, her şey yolunda giderse kredi notunda yükselme bekleyebiliriz" dedi.

Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi, merkezi yönetim, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) ve sosyal güvenlik sistemi bütçe tasarılarını ele aldı. Bunun yapılması Bakanlar Kurulu ve Ulusal Meclise sunulmadan önce zorunludur, ancak bütçe tasarılarına karşı görüşler prosedürü durduramıyor.

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa Emek Konfederasyonu genel olarak bütçe tasarılarını destekledi. Daha dün KNSB Başkanı Plamen Dimitrov, 2019 Yılı Bulgaristan Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov'un başında olduğu üç hükümet dönemindeki en iyisi olduğu yönünde değerlendirme yaptı. Podkrepa Emek Konfederasyonu da yazılı bir açıklama ile merkezi yönetim bütçe tasarısını desteklediğini açıkladı. Podkrepa Emek Konfederasyonu Başkanı Dimitır Manolov, başlıca örgütsel değişimler olmaksızın eğitim için ayrılan kaynakların artırılmasını eleştirildi.Manolov,"Eğitim için ayrılan bütçe miktarı kesinlikle artırılmalıdır, ama örgütsel önlemler alınması da zarurettir" dedi.

İşveren örgütleri, prime esas kazanç üst sınırının 3000 levaya yükseltilmesine karşı çıktı. Onlar, işçinin kullandığı hasta izin günlerinden ilk üç günün ücretinin işverenler tarafından ödenmesine ilişkin hüküm fıkrasının bozulmasını istedi. İş dünyasının temsilcileri, tarım üreticilerinin prime esas kazanç üst sınırının yüzde 60 oranında aşırı miktarda yükseltildiğine dair uyarıda bulundular.

Sanayi Sermaye Derneği Başkan Yardımcısı Rumen Radev,"Onlar bizim üyelerimiz değil, ama bunun iyi bir şekilde gerekçelendirildiğini düşünüyor musunuz? Prime esas kazanç üst sınırı 350 levadan 560 levaya yükseltildi ve bunun onların üzerinde çok büyük etkisi olacak. Bunu göz önüne alın. Bu desteklenebilecek bir şey değil" dedi.

Radev, önümüzdeki yıl güvenlik ve savunma için daha fazla fon öngörülmesine karşı çıktı ve bunun sonuçlara bağlı olması gerektiğini söyledi. Sanayi Sermaye Derneği Başkan Yardımcısı,"10 yıllık bir dönemde güvenlik ve savunma alanında çalışan sayısı 35 000'den 60 000'e arttı. Örneğin, ev ortamında işlenen suçlar konusunda daha iyi sonuçlar alındı desek, o da yok" diye ekledi.

Bulgaristan İktisat Odası Başkan Yardımcısı Dimitır Brankov, Maliye Bakanı Goranov ile sağlık sigorta primi konusunda tartıştı. Brankov, devleti sigortalı kişilerin ödediği primlerin gerçek tutarını sigorta kurumunun bütçesine yatırmamakla suçladı.

Ulusal Sigorta Enstitüsü'nün bütçe tasarısının sunumu sırasında Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ortalama emekli maaşı miktarının 386 levaya çıkacağını ve bunun yoksulluk sınırının biraz üstünde olduğunu açıkladı.


DİĞER HABERLER