Bakan İvanov: Bu yıl buğdayda rekoltenin yüksek olması bekleniyorSalı, 28 Haziran 2022

Bakan İvanov: Bu yıl buğdayda rekoltenin yüksek olması bekleniyor

Stara Zagora (Eski Zağra) ili Radnevo ilçesi Bozduganovo köyünde Bakan Yardımcısı Stefan Burdjev ile birlikte katıldığı törende hasat dönemini başlatan Tarım Bakanı Dr. İvan İvanov, “Buğday hasadı için güzel bir yıl bizi bekliyor ve ortalama rekolte miktarının geçen yılki hasat miktarına yakın olmasını bekliyoruz” diye kaydetti. Bozduganovo köyünde bugün “Uluslararası Barış Ekmeği" projesi kapsamında düzenlenen bir törenle geleneksel çavdar hasadı başlatıldı. Etkinliğe Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Tarım Bakanlığı yönetiminin temel önceliğinin ülkenin gıda güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi. Dr. İvanov, “Tahıl ambarlarında geçiş stoku için yeterli miktarda buğday mevcut olup Bulgaristan'da gerek iç tüketim gerekse ihracat için yeterli olan ihtiyaç sorunsuz bir şekilde karşılanmaktadır” dedi. Bakan, ülkenin şu anda tahıl konusunda bir gıda krizi tehdidi altında olmadığı konusunda kararlıydı.

Bakan, “Altı ayda Tarım Bakanlığı yönetiminin yerli tahıl üreticileri, tahıl işleyicileri ve ekmek üreticileri ile birlikte birleşerek her hanenin uygun fiyata ekmek alması hedefine ulaştığını söylemekten mutluluk duyuyorum” diye ifade etti.

Bulgaristan'ın kendisini sadece Avrupa'da değil, dünyada da başlıca buğday üreticilerinden biri haline getirdiğini sözlerine ekleyen Dr. İvanov, “Ülkemiz 2021 yılında 30'dan fazla ülkeye buğday ihracatı ile dünyada 11. sırada yer alarak uluslararası pazarda önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. Aynı yıl buğday ihracatı, Bulgaristan'ın toplam tarımsal ürün ihracatının yaklaşık %20'sini oluşturmaktadır” diye bildirdi.

Bakan, Tarım Bakanlığının son 6 ayda sektördeki mevcut zorluklar ve sorunlar hakkında sivil toplum sektörü ve iş dünyası temsilcileriyle sürekli ve doğrudan bir diyalog içinde olduğu yorumunu yaptı. Dr. İvanov, “Ayrıca piyasa güvenliğini sağlamaya dahil olabilecek tüm kurumlarla iyi bir ortaklık sürdürüyoruz. Gıda güvenliğinin sorgulanmaması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Yem Yasası’nda değişiklik yapan bir yasa taslağı da hazırladık” diye bildirdi.

Bakan, “Bugün, Covid-19 pandemisinin, Ukrayna'da savaşın devam ettiği bir sırada Tarım Bakanlığı yönetimi olarak çok şey başardık. Sonuç olarak yerli çiftçilerin bu yıl alacağı destek eşi benzeri görülmemiş büyüklükte ve sadece daha şeffaf bir şekilde kalmayıp aynı zamanda çiftçiler arasında daha adil bir şekilde dağıtılacak. Dönüm Başına Destek Ödeme Programı (SEPP) kapsamında ödenen yaklaşık 643 milyon leva tutarındaki destek ve tarıma doğrudan gelir desteği kapsamında yeşil tarım uygulamaları için 451 milyon levanın üzerinde destek ve Tarımsal Destek Ödeneklerinin Yeniden Dağıtılması Programı (SPP) kapsamında 104 milyon levanın üzerinde destek buna örnek gösterilebilir. Bu önlemler tahıl üretimi de dahil olmak üzere tüm tarım sektörüne yönlendirildi” dedi.

Dr. İvanov’un ifadesine göre, bakanlık tarım sektörünü tam olarak desteklemek için çalışmaktadır. Çiftçiler, Bulgaristan'a 10,6 milyon avroluk yardım sağlayan ve ulusal bütçeden ayrılacak fonlarla %200'e veya toplam 62 milyon levaya yükseltilme olasılığı taşıyan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun olağanüstü tedbiri kapsamında destek alacaklar.

Çiftlik başına 35 000 avroya kadar yardım öngören Ekonomiyi Desteklemek İçin Kriz Durumlarında Devlet Yardımı Tedbirlerine İlişkin Geçici Çerçeve ile ilgili olarak Bakan, gerekli fonların sağlanması kararının Parlamento tarafından oylanacağını belirtti.

Dr. İvanov, “2021 ve 2022 yılları için Kırsal Kalkınma Programı (PRSR) kapsamında harcanmayan fonların %5'inin yeniden dağıtılması bekleniyor. Çiftçilere 33 milyon avro ödemek için değişikliğin temmuz ayında gerçekleşmesini umuyorum” dedi. Bakan, yönetmelik değişikliğinden sonra bakanlığın program değişikliği için bildirimde bulunacağını açıkladı.

Dr. İvanov, “Bugün geleneksel olarak Barış Ekmeği projesi kapsamında düzenlenen bir törenle çavdar hasadını başlatıyoruz.  Orta ve Doğu Avrupa'dan 12 ülkeyi kapsayan bu Avrupa girişimi, barışı koruma, sürdürülebilir tarım, ortak bir gelecek için birleşme ve Avrupa ülkelerinin refahı mesajını taşıyor” diye kaydetti.

Bakan Yardımcısı Burdjiev, iyi bir verim olması beklenen tahılların zamanında hasat edilmesi için şu anda tüm ön koşulların mevcut olduğuna dikkat çekti. Burdjiev, “Tarım Bakanlığı, gıda güvenliğini ve kamu mallarının arzını sürdüren çiftçilere daha adil ve daha hedefe yönelik doğrudan ödemeler sağlama konusunda tamamen kararlıdır. Bakanlığın çabalarının arkasındaki amaç, çiftçilerin uzun vadeli rekabet edebilirliğini sağlamaktır” dedi.

Bakan İvanov ve Bakan Yardımcısı Burdjiev, çiftçilere sağlık, şans, başarılı bir hasat ve yüksek verim elde etmelerini dilediler.


DİĞER HABERLER