Bakan Lorer: Almanya, Bulgaristan'ın önde gelen dış ticaret ortağıdırCuma, 28 Ocak 2022

Bakan Lorer: Almanya, Bulgaristan'ın önde gelen dış ticaret ortağıdır

2021 Alman Ekonomi Ödülleri töreninde büyük işletme kategorisinde kazanana ödülünü takdim eden Yenilik ve Büyüme Bakanı Daniel Lorer, “Almanya, hem yatırım hem de ticaret açısından Bulgaristan'ın en büyük dış ticaret ortağıdır” diye kaydetti. Alman-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası (GBİTC) tarafından düzenlenen etkinliğe Almanya'nın Bulgaristan Büyükelçisi Christoph Eichhorn, Turizm Bakanı Hristo Prodanov ile iş dünyasının temsilcileri katıldılar.

Yeni hükümetin Alman iş dünyası ile ortaklığın daha aktif bir şekilde devam etmesini ve genişlemesini içtenlikle istediğini kaydeden Lorer, “Alman şirketlerinin çok değer verdiği ve ülkemizde bugüne kadar yeterince bulamadığı bir şeyi vaat ediyoruz - düzen, hukukun üstünlüğü ve kurallar” diye belirtti.

GBİTC Başkanı Tim Kurt, Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) Ocak-Eylül 2021 dönemine ilişkin verilerine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7.033 milyar avroya ulaştığını kaydetti. Kurt, bu zor dönemde ülkemizde birçok büyük yatırım yapıldığını ve Alman yatırımcıların çıkarlarının korunduğuna dikkat çekti. Bulgaristan Merkez Bankasının (BNB) Ocak - Ekim 2021 döneminde Bulgaristan'daki en büyük yabancı yatırımcılara ilişkin ön verilerine göre, Almanya, 290,4 milyon avroluk yatırımla Lüksemburg'un ardından ikinci sırada yer alıyor.

Bakan, büyük işletme kategorisinde birinci olan Festo Üretim Şirketine ödülünü takdim etti. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) kategorisinde Smart Organic Şirketi, sosyal bağlılık kategorisinde Unicredit Bulbank Şirketi ve startup kategorisinde Peyhawk Şirketi ödüllendirildi.

İnovasyon ve Büyüme Bakanı, mikro elektronik ve otomotiv endüstrileri için hassas elektromekanik bileşenler üreten bir Alman şirketinin temsilcileriyle de bir araya geldi. Şirketin, kademeli olarak yaklaşık 250 kişilik istihdam yaratarak Bulgaristan'a başlangıçta 10 milyon avroluk yatırım yapmayı planladığı ortaya çıktı. Şirket şu anda üretim üssü için bir yer seçme aşamasında bulunuyor.  

Söz konusu Alman yatırımcı, halihazırda yaklaşık 2 000 çalışanı olan 10 üretim tesisinde dünya çapında üretim yapmaktadır.


DİĞER HABERLER