Bakan Mladenov: Danimarka, Schengen için Bulgaristan'ı destekliyorÇarşamba, 30 Ocak 2019

Bakan Mladenov: Danimarka, Schengen için Bulgaristan'ı destekliyorDanimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı İnger Stöjberg, bugün İçişleri Bakanı Mladen Marinov'un eşliğinde Kaptan Andreevo Sınır Kapısı'nı ziyaret ederek sınır polisinin çalışmaları hakkında bilgi aldı ve komşu ülke Türkiye ile sınırdaki mevcut tesisleri gezdi. Stöjberg,"Bulgaristan'ın AB'nin dış sınırını korumak için çok büyük bir iş yaptığı ve bunun Avrupa'nın geri kalanına fayda sağladığı izlenimi edindim" diye kaydetti.

Stöjberg, "Ön saflarda olduğu için Bulgaristan da AB'nin dış sınır güvenliğini sağlama yükünü üstleniyor. Benim izlenimim, sınır görevlilerinin çalışmalarının çok iyi gittiği ve profesyonel bir şekilde çalıştığı yönündedir" diye sözlerine ekledi. Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan arasında Üçlü Temas Merkezi'ni ziyaretinden sonra Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı, komşu ülkelerimizle yanı sıra AB üye ülkeleri ve AB sınır koruma kurumu Frontex ile de işbirliğimizin çok etkili olduğunu belirtti.

Bakan Mladenov, "Danimarka, Schengen için Bulgaristan'ı destekliyor" diye vurguladı. Marinov'un ifadelerine göre bugünkü ziyaret, Bulgaristan'ın Avrupa'nın güvenilir bir ortağı olduğunu ve Birliğin dış sınırının güvenliği ile ilgili görevlerde ciddi olduğunu kanıtlamak için yaptığı şeylerden biridir. Marinov, bugünkü görüşmelerde ele alınan konular arasında göç konusunda Avrupa çapında ortak bir çözüme dair görüşlerin yanı sıra Frontex'in güçlendirilmesi ve genişlemesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Danimarka'dan bir gazetecinin sorusu üzerine Bakan Mladenov, Bulgaristan'da uluslararası koruma aramak için yaşa dışı yollardan ülkemize giriş yapan göçmenlere karşı tutumda kesinlikle AB kurallarına ve Avrupa İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesi'ne uyduğunu belirtti. Başka bir soru üzerine Bakan, "Schengen'e üyeliğimizin Romanya ile birlikte olmasından memnun olurum" diye ifade etti.

Bakan, ülkemizin Avrupa bağlamında göçmen sorununa ortak ve kapsamlı bir çözüm bulunmasından yana olduğunu ve bunun boyutlarının dış sınırlarda güvenilir koruma sağlanması, göç veren ülkelerle birlikte çalışılması ve artık Avrupa'da bulunan göçmenlerle ilgili sorunların çözülmesi olduğunu kaydetti. Sığınmacı kotası ile ilgili bir soru üzerine Mladenov, "Sorumluluk ve dayanışma arasında bir denge bulunmalı" diye özetledi.

Sınır Polisi Genel Müdürü Baş Komiser Svetlin Kiçikov, şu anda göçmen baskısı yaşanmadığına ve Türkiye sınırına çekilen tel örgüsünün genel olarak iyi olduğuna dair güvence verdi. Baş Komiser Kiçikov, istatiksel verilere göre geçen yıl üçüncü ülke vatandaşlarının 12 500 kez yasa dışı yollardan ülkemiz sınırlarından giriş yapmaya teşebbüs ettiklerini ve onlardan 800 kişinin yakalandığını bildirdi. Kiçikov, 2018 yılının ikinci yarısında göçmenlerin Yunanistan'dan kaçak yollarla ülkemize girme teşebbüslerinin arttığını belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER