Bakan Nankov: Maliyetli en düşük otoyolları inşa ediyoruz, ama kalite pahasına değilPerşembe, 26 Temmuz 2018

Bakan Nankov: Maliyetli en düşük otoyolları inşa ediyoruz, ama kalite pahasına değilBTV'ye konuşan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov," Maliyetli en düşük otoyolları inşa ediyoruz, ama kalite pahasına değil. Bu hükümet döneminde başlıca öncelik Kuzey Bulgaristan'ın altyapısı olacak" diye kaydetti.

Bakan,"Üç buçuk yıl içinde Hemus otoyolu, Sofya ve Veliko Tırnovo'yu birbirine bağlayacak" dedi. Nankov'un ifadelerine göre 2024 yılının sonuna kadar otoyol tamamen hazır olacak. Bakan, "Zaman çok, ama ağır prosedürler var, inşaatın kendisi en kolay kısımdır" diye ifade etti.

Ülkenin en uzun tüneli olacak 3 km ve 200 metre uzunluğunda Şipka Tepesi altında bir tünel inşa edilmesi planlanmaktadır. Bakan," Tünelin inşaatına yabancı şirketlerden ve yatırımcılardan büyük ilgi var. Yabancı yatırım yapılmasa bile devlet inşaatı için fon tahsis edecektir" diye ekledi.

Nankov, şu anda güncel konulardan biri olan Struma otoyolunun inşaatı sırasında keşfedilen tarihi yerleşim yeri Skaptopara'nın korunmasına da değindi. Bakan, "Arkeolojiyle asla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Arkeolojik değerlendirme işine karışmak istemiyorum" diye ekledi.

Nankov, son günlerde Teteven bölgesinde meydana gelen sel olaylarına da değindi. Bakan, "Durum ciddi. En iyi şey, daha fazla insanın zor durumda olmamasıdır. Bir söz verdik - su çekildikten hemen sonra altyapıyı yeniden inşa etmeye başlıyoruz. Fonlar Afet Komisyonu'ndan gelecek. Miziya konusunda da öyle hareket ettik. En önemli şey bu durumla hızlı ve yeterli derece başa çıkmamızdır" dedi.


DİĞER HABERLER