Bakan Nikolov: Hane halkı doğal gaz tüketicilerine de ek yardımlar yapılacakCuma, 07 Ocak 2022

Bakan Nikolov: Hane halkı doğal gaz tüketicilerine de ek yardımlar yapılacak

Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov, Meclis Bütçe ve Finans Komisyonu ve Enerji Komisyonunun ortak toplantısında dinlendiği sırada, “Doğal gaz fiyatlarındaki son değişikliklerin bir sonucu olarak ısıtma sezonu maliyetlerini azaltmak için hane halkı doğal gaz tüketicilerine ek yardımlar yapılacak” diye kaydetti. Yardım miktarı, 1 Ocak'tan itibaren doğal gaz fiyatını yüzde 30'dan fazla artıran yeni fiyat kararına uygun olacak” diye açıkladı.

Nikolov, “Yardımı ve miktarını yeni fiyat kararına uyumlu hale getirmeliyiz ve hem devlet bütçesinin yanı sıra Elektrik Enerjisi Sistemi Güvenlik Fonunun potansiyel ek maliyetleri veya Bulgaristan Enerji Holdingine bağlı şirketlerden elde edilen temettülerin sunduğu olanaklara uygun olması için yardım miktarını ne kadar artıracağımıza dair net bir fikre sahip olur olmaz duyuracağız” diye kaydetti.

Bakan, Enerji Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde alınan tüm önlemleri kesinlikle gözden geçirdiğini de sözlerine ekledi.

Enerji Bakanı, aralık ayı için yüksek elektrik fiyatı nedeniyle şirket abonelerine yönelik tazminatların, belirli ayda borsa fiyatlarındaki artış tutarı ile Temmuz 2021 için megavat saat başına 185,59 leva taban fiyatı arasındaki fiyat farkının yüzde 75'i kadar olduğunu, ancak gerçek borsa fiyatının yüzde 30'dan fazla olmadığını anımsattı.


DİĞER HABERLER