Bakan Ninova: KOBİ’lere 50 bin levaya kadar destek ödemelerine bir hafta içinde başlanacakCuma, 28 Ocak 2022

Bakan Ninova: KOBİ’lere 50 bin levaya kadar destek ödemelerine bir hafta içinde başlanacak

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Кornelia Ninova, restoran ve otel işletmeciliği sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Turizm Bakanı Hristo Prodanov, Çalışma ve Sosyal Politika Bakan Yardımcısı İvan Krıstev ve Sağlık Bakan Yardımcısı Georgi Yordanov da katıldılar.

Restoran ve otel işletmeciliği sektörü temsilcileri, Bakan Ninova ve mesai arkadaşlarının dikkatine 60/40 tedbirinin etkisizliği ve Sofya şehri ile ilgili bölgesel düzeyde yeni kısıtlayıcı tedbirlerin yürürlüğe girmesi de dahil olmak üzere bir dizi sorunu arz ettiler. Onların ifadesine göre, bölgesel düzeyde geçerli kısıtlama emri, ülkede geçerli kısıtlama emrinin işlevlerini üstlenemeyeceğinden dolayı telafi edici ödeme destekleri ve bunlara başvurmayı otomatik olarak durdurduğundan dolayı işletmelere yönelik tazminat ödemeleriyle ilgili sorun yaşanıyor. İşletmelerin tazminat mekanizmalarından yararlanabilmeleri için emirnamenin ulusal düzeyde düzenlenmesine acilen ihtiyaç vardır.

Bakan, Olağanüstü Hâl (OHAL) Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikler de dahil olmak üzere bu duruma bir an önce çözüm bulunması için her türlü yardımda bulunmayı taahhüt etti.

Sektör temsilcileri, mevcut kafe, restoran ve benzeri işletmeler yüzde 50 kapasite ile kısıtlama modelini sürdürmeyi kabul ederek, başkentin sınırları içinde çalışma saatinin saat 22.00 ile sınırlandırılmasının ortadan kaldırılması lehine bir dizi argüman sundu.

Ninova, “Yeni sözleşmelerin imzalanması ve başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) 50 bin levaya kadar olan yardımın ödenmesine bir hafta içinde başlanacak” diye kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER