Bakan Ninova: Mobil operatörlerin hizmet fiyatlarını yükseltmesi haksız bir ticari uygulamadırCuma, 24 Aralık 2021

Bakan Ninova: Mobil operatörlerin hizmet fiyatlarını yükseltmesi haksız bir ticari uygulamadır

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Sanayi Bakanı Kornelia Ninova, dün (23 Aralık) basına yaptığı açıklamada mobil operatörlerin hizmet fiyatlarını yükseltmesi konusuna değindi. Tüketiciyi Koruma Komisyonu (KZP), mobil operatörlerin açıkladığı niyetle ilgili olarak bunun haksız bir ticari uygulama olduğuna hükmetti ve bunu yasaklayan bir karar yayınladı. Bakan, “Haksız bir uygulama, çünkü mobil operatörler 2020 ve 2021 yılları olmak üzere iki yıl için birden hizmet fiyatını artırmayı planlıyorlar” diye vurguladı.

Ninova, “Bunu yaparlarsa, önlemek için tüm mekanizmaları ve yasal önlemleri uygulayacağımız konusunda onları uyarmak istiyoruz. Birkaç tane var: para cezası en küçük cezadır, 1000 ile 30 000 leva arasındadır. Ama ikinci olarak, kararımıza itiraz edilirse fiyatın artırılmaması için mahkemeye başvuracağız” dedi.

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığının çalışmalarını tüketici sorununa odaklayacağını da sözlerine ekleyen Bakan, “Bulgaristan'daki her krizin kurbanı tüketicilerdir - enerji, ekonomi, yükselen fiyatlar, sözleşmelerdeki haksız hükümler, haksız rekabet. Aynı zamanda tüketiciler kendilerini savunamaz durumdalar, bu çok fazla çaba gerektirir, avukatlar için para ödenir, mahkeme masrafları var” diye kaydetti. Ninova’nın ifadesine göre, tüketiciler, borç tahsilat şirketleri, tekeller, elektrik dağıtım şirketleri, merkezi ısıtma şirketleri, mobil operatörler gibi "büyüklere" karşı savunmasızdırlar. Bakan, “Bugünden itibaren devletin arkalarında olduğunu, kurumlar olarak sahip olduğumuz tüm yetkilerle haklarını koruduğunu onlara hissettirmek için her türlü çabayı göstereceğimizi kendilerine temin etmek istiyorum” diye açıklık getirdi.

Ninova, sivil toplum kuruluşlarından (STK) mesai arkadaşlarımızla ortak ekipler oluşturma fikrini de görüştüklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı, “Onlar temsilcileri, uzmanlıklarıyla, biz de bir kurum olarak sahip olduğumuz imkanlarla tüketicileri korumak için birlikte çalışma fikrini tartıştık. İki yıldan uzun süredir bir araya gelmeyen Ulusal Tüketiciyi Koruma Konseyinin çalışmalarını yeniden başlatıyoruz. Yetkilerine, kurumlar arası eylemlere ve birkaç bakanlık arasındaki koordinasyona odaklanan son derece önemli bir organ söz konusudur” diye belirtti.

Ninova, tek bir hedefle - her tüketicinin devletin yanında olduğunu bilmesi için sivil toplum kuruluşlarının bu sorunların çözümünde aktif olarak yer alacağını, hızlı ve kaliteli bir yanıt vermekte STK’ların da yer alacağını söyledi.


DİĞER HABERLER