Bakan Petkov, işveren ve sendikalarla asgari işçi ücretini ele aldıCumartesi, 28 Temmuz 2018

Bakan Petkov, işveren ve sendikalarla asgari işçi ücretini ele aldıÇalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, ulusal düzeyde işçileri ve görevlileri temsil eden örgütlerle bir toplantı yaptı. Toplantı sırasında asgari ücretin müzakere edilmesi ve belirlenmesi için bir Çerçeve Anlaşması hazırlanması ve işgücü maliyetini müzakere etmek için diğer mekanizmaların kullanılması için bir sonraki adımlar ele alındı.

Sosyal taraflar, farklı ekonomik faaliyetlerde asgari ücretlerin müzakere edilmesi için daha etkili araçlar bulmanın gerekli olduğu görüşünü ifade ettiler.

Sendikalar ve işveren örgütlerinin temsilcileri, şirketlerde ve sektör düzeyinde toplu ücret pazarlıkları teşvik ederek bunun kapsamının genişletilebileceği görüşü etrafında birleştiler.

Bu bağlamda sendikalar, kamu hizmetinde iş ilişkileri ve toplu iş pazarlıktaki ile ilgili Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 151 ve 154 nolu sözleşmelerinin Bulgaristan tarafından onaylanması konusunu gündeme getirdiler.

Biser Petkov, geçtiğimiz hafta Avusturya'nın Viyana kentinde AB İstihdam ve Sosyal Politikalar Bakanları'nın gayrı resmi toplantısında tartışılan konular hakkında bilgi verdi.

Forum sırasında yeni istihdam şekillerinin genel durumu, dijitalleşme ve robotizasyonun işgücü piyasası ve çalışma kalitesi üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Bu bağlamda Petkov, Bulgaristan'daki bu yeni trendlerin etkilerini analiz etmek için sosyal tarafların temsilci seçmelerini önerdi.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal taraflarla bir sonraki toplantısı Eylül ayı başlarında gerçekleşecek.


DİĞER HABERLER