Bakan Petkova: Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz bağlantı hattı projesi önemli önceliğimizdirÇarşamba, 26 Temmuz 2017

Bakan Petkova: Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz bağlantı hattı projesi önemli önceliğimizdirEnerji Bakanı Temenujka Petkova, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Bulgaristan Büyükelçisi Eric Rubin ile yaptığı görüşmede Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz bağlantı hattı kurulmasına ilişkin projenin Bulgaristan'ın enerji politikası açısından en önemli öncelikler arasında olduğunu kaydetti. Bakan'ın ifadelerine göre doğalgaz bağlantı hattı projesi, ülkemizden başka bütün Güneydoğu Avrupa bölgesi için doğalgaz kaynakları ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesinde kilit rol oynuyor.

Bakan Petkova, önceden belirlenmiş bir plana göre doğalgaz bağlantı hattının inşaatına 2018 yılında başlanacağını ve 2020 yılında kullanıma sokulacağını kaydetti.

Enerji Bakanı, sonbaharda projenin inşaat ve montaj işlerini üstlenecek müteahhit firma seçimine ilişkin ihale prosedürü başlatılacağının yanı sıra doğalgaz boru hattının paylaştırılmamış kapasitesine yönelik yeni bir pazar testi yapılacağını izah etti.

Petkova, Rubin ile Meriç Doğu Sanayi Kompleksi'ne bağlı termik elektrik santrallerin geleceğini de konuştu. Bakan, Büyükelçi'ye Avrupa Birliği'nin hava emisyonlarına ilişkin yeni normlarının bir kısmının iptal edilmesine imkan olduğuna dair bilgi verdi. Fakat bunun olması için her bir santralin bireysel başvuruda bulunarak, yeni çevre standartlarını karşılamak için yapmak zorunda kalacağı masrafların çevreye sağladığı faydaları kat kat aştığını kanıtlaması gerektiğini söyledi.

Petkova, sorunun başarıyla çözülebilmesi için Enerji Bakanlığında termik elektrik santralleri, branş örgütleri, sendikal örgütler ve uzmanlarla sürekli iletişim içinde olacak bir koordinasyon birimi kurulacağını belirtti.


DİĞER HABERLER