Bakan Petkova: Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz boru hattı 2020 yılının sonuna kadar hazır olacakCuma, 29 Kasım 2019

Bakan Petkova: Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz boru hattı 2020 yılının sonuna kadar hazır olacakEnerji Bakanı Temenujka Petkova, dünkü Meclis Enerji Komisyonu oturumunda, "Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı hattı 2020 yılının sonuna kadar hazır olacak" diye kanaat getirdi.

Bakan, Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı hattı inşaatının Trans-Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TAP) tamamlanmasına paralel olarak sona ermesi gerektiğini ekledi. Bu şekilde Bulgargaz ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR arasında Şah Deniz Faz-2 sahasından 1 milyar metreküp gaz tedarik anlaşması gerçekleştirilecektir.

Petkova," 2020 yılının sonuna kadar projenin uygulanabilmesi için Hazar bölgesinden gelecek olan 1 milyar metreküp gazı alabilmemiz için ara bağlantı hattını tamamlamış olmalıyız" dedi.

Meclis Enerji Komisyonu dün Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı hattı projesinin finanse edilmesi için 10 Ekim 2019'da EIB ve Bulgar Enerji Holdingi arasında imzalanan sözleşmeyle bağlantılı olarak Bulgaristan ile Avrupa Yatırım Bankası (EIB) arasındaki Garanti Sözleşmesinin Onaylanmasına İlişkin Karar Taslağı'nı onayladı. Bakanlar Kurulu, 21 Kasım'da gerçekleştirdiği oturumda bu garanti anlaşmasının onaylanması üzere Ulusal Meclise sunma kararı aldı.

Petkova, bu kredinin tüm projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli bir unsur olduğunu açıkladı. Bu Garanti Sözleşmesinin onaylanması, sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve kredinin verilmesi için önkoşuldur. Bu tür onaylama Yunanistan Parlamentosu tarafından da yapılacak. Kredinin 109,9 milyon Avro'ya kadar olduğunu söyleyen Bakan, kredi kullanma süresinin üç yıl olduğunu belirtti.

Anapara ile ilgili geri ödemesiz süre 7 yıldır. Kredi geri ödeme süresi 25 yıldır. Faiz oranı, kullanmadan önce her dilim için belirlenir - sırasıyla değişken veya sabit.

Bakan, "Elde edilen bu parametrelerin, bu projenin başarılı bir şekilde uygulanmasını maksimum ölçüde sağladığına inanıyoruz" diye kaydetti.

Bakanlar Kurulu kararında projenin finanse edilmesi ile bağlantılı olarak kredi anlaşmaları kapsamında 215 milyon BGN tutarındaki döviz cinsine eşdeğer devlet garantisi sağlanmasının 2019 yılı Bulgaristan Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu'nun 70.maddesinin 2.fıkrasında öngörüldüğü belirtilir.


DİĞER HABERLER