Bakan Pulev: Almanya, Bulgaristan'ın önde gelen dış ticaret ortağıdırCuma, 10 Mart 2023

Bakan Pulev: Almanya, Bulgaristan'ın önde gelen dış ticaret ortağıdır

İnovasyon ve Büyüme Bakanı Aleksandır Pulev, Almanya Federal Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Irene Plank arasındaki görüşmede, Almanya, 2022'de ticaret hacminin yaklaşık 12 milyar avro ile rekor seviyeye ulaştığı Bulgaristan'ın en büyük dış ticaret orta olduğu belirtildi. Alman firmaları ülkemizdeki en büyük yatırımcı ve işverenler arasında yer almaktadır. Yıllar içinde yalnızca Yatırım Teşvik Kanunu kapsamında Alman şirketlerine ait sertifika verilen yatırım proje sayısı 52'ye ulaştı.

İkili, Almanya'da Bulgaristan'da yatırım fırsatlarının sunulacağı ve Bulgaristan'da başarılı bir şekilde yatırım yapmış Alman şirketlerinin olumlu deneyimlerinin gösterileceği ve paylaşılacağı bir iş ve yatırım forumu düzenlenmesini ele aldı.

Bakan Pulev, iş birliği için öncelikli sektörler olarak otomotiv, bilişim ve imalatı öne çıkardı. Otomotiv sektörünün teknoloji sektörü ile birlikte ekonomimizde en hızlı büyüyen sektör olduğunu vurguladı. Onun ifadesine göre otomotiv sektörü, ülkemizin gayri safi yurt içi hasılasının (SYİH) %11'ini sağlıyor. Pulev, Bulgaristan'da otomotiv sektöründe yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren ve faaliyetlerini genişleten Alman şirketlerinin çok güzel örneklerinin bulunduğunu vurguladı.

Görüşmede yeşil hidrojen alanında iş birliğine de vurgu yapıldı. Pulev, İnovasyon ve Büyüme Bakanlığı’nın (MİR) son derece umut verici ve bir dizi yatırım fırsatının kilidini açacak yenilikçi bir segment açmak için yeşil hidrojen üretimine odaklanan bir hidrojen yol haritası geliştirdiğine dikkat çekti. Bakan, belge için Avrupa Komisyonu’nun onayının beklendiğini ve ardından Bakanlar Kurulu tarafından kabul edileceğini duyurdu. Pulev, “Ülkemizde Hidrojen Vadisi projesi geliştirilmekte olup, ülkemiz küresel ölçekte liderlerden biri olmaya çalışmaktadır” dedi. Dünyada bugüne kadar bu tür vadilerin geliştirildiği sadece 20 ülke olduğuna dikkat çeken Pulev, Büyükelçi’ye dönerek, “Almanya küresel ölçekte liderlerden biri ve bu alandaki deneyiminiz ve en iyi uygulamalarınız son derece faydalı olacaktır” diye ekledi.

Bakan Pulev ve Büyükelçi Plank ayrıca Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı (PVU) kapsamındaki MİR tarafından yürütülen programlar ve yapısal fonların finanse ettiği programların uygulanmasında kaydedilen ilerlemenin yanı sıra yakında başvuruya açılacak olan PVU kapsamındaki sanayi bölgelerine ilişkin prosedürü de ele aldılar. Toplantıda Bulgaristan Yatırım Ajansı İcra Direktörü Bogdan Bogdanov ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri (KOBİ’ler) Teşvik Etmek İçin Yürütme  Ajansı İcra Müdürü Boyko Takov da hazır bulundu.


DİĞER HABERLER