Bakan Pulev, Bulgaristan İşveren Örgütleri Birliği temsilcileriyle bir araya geldiCumartesi, 04 Şubat 2023

Bakan Pulev, Bulgaristan İşveren Örgütleri Birliği temsilcileriyle bir araya geldi

Yenilik ve Büyüme Bakanı Aleksandır Pulev, Bulgaristan İşveren Örgütleri Birliği (AOBR) temsilcileriyle yaptığı toplantıda, “Fonların Fonu birkaç gün içinde Avrupa Rekabet Edebilirlik Fonları Genel Müdürlüğü ile Bulgaristan’daki işletmelerine ulaşması gereken yaklaşık 1,2 milyar levalık yeni ve taze bir kaynak için bir anlaşma imzalayacak” diye bildirdi.

Bakan, yaklaşık 3 milyar leva bütçeli yeni İşletmelerde Rekabetçilik ve Yenilikler 2021-2027 (PKİP) Programı kapsamında anlaşma çerçevesinde işletmeleri desteklemek için yaklaşık 1,2 milyar levalık bir kaynağın Fonların Fonu’na yönlendirileceğini açıkladı. Pulev, “Bütçenin %45'i öz kaynak araçlarına ayrıldı ve bakanlık ile Fonların Fonu arasındaki operasyonel anlaşma birkaç gün içinde gerçek olacak” dedi.

Ayrı olarak, 2 milyar levanın biraz üzerinde bir bütçeye sahip yeni Akıllı Dönüşüm İçin Bilimsel Araştırma, Yenilik ve Dijitalleştirme Programı 2021-2027 kapsamında yaklaşık 120 milyon levalık bir kaynak da yerli şirketleri canlandırmaya odaklanacak Teknoloji Transfer Fonu için ayrıldı.

Pulev, “Fonların Fonu için temel kaynağı güvence altına aldık, piyasa istişareleri yapılacak” diye belirtti ve 2 Ağustos'ta geçici kabine göreve başladığında Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) destekli programlar kapsamında herhangi bir anlaşmaya varmamış olarak bulduklarını ve beş ay sonra yetki dahilinde Bulgaristan'ın 10 olası AB destekli programdan 10'u kapsamında 20 milyar leva destek alınması konusunda anlaşıldığını ve Bulgaristan’da iş dünyasının, üniversitelerin ve girişimcilerin 2027 yılına kadar onlardan yararlanabileceğini söyledi.

Bakanın ifadesine göre, kurulan altyapı ve Fonların Fonu’nun finansal enstrümanların yapılandırılmasındaki deneyim bağlamında Dekarbonizasyon Fonu yönetiminin de görüşüldüğü AB Fonlarının Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov ve Enerji Bakanı Rosen Hristov ile çok iyi bir koordinasyon sağlandı.

İşverenler, MİR'ı doğrudan etkileyen ülkenin Hidrojen Stratejisi konusunda ilerlemesini olumlu olarak tanımlayarak, yüksek hızın sürdürülmesi yönündeki umutlarını dile getirdiler.

Pulev, “200 milyon leva bütçeli rüzgar enerji santralleri (RES) ve yerel enerji depolama için piller için uzun zamandır beklenen iş dünyasına yönelik başvuru sürecini şubat ayının ilk yarısında başlatıyoruz. Şimdiye kadar firmaların yoğun ilgisi göz önüne alındığında binlerce işletmenin başvuru yapması bekleniyor” dedi ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamındaki "Teknolojik Modernizasyon" ve " Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) ve” Siber Güvenlik isimli birinci ve ikinci prosedürler kapsamında toplam 10 200'ün üzerinde projenin sunulduğuna da dikkat çekti.  

Bakan, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin prosedürün planlanması sırasında geçici kabine göreve gelmeden önce sadece 20 milyon leva bütçe ayrıldığını, ardından Başbakan Yardımcısı Pekanov'un ekibinin bütçeyi 200 milyon levaya çıkardığını sözlerine ekledi. Pulev, “Bu yönde daha fazla çaba gösterilmesi için bir anlaşma var” dedi.

İşveren örgütleri, PVU kapsamında gerçekçi olmayan pil projesinin revize edilmesi sorununu gündeme getirdi ve plan kapsamındaki büyük projeler için ayrı organlar ve departmanlar arasında bir koordinasyon mekanizması oluşturmak için Bakan Pulev'den yardım istedi. Bakanın ifadesine göre, MİR, büyük yatırım projeleri için bu tür bir koordinasyonu zaten başlattı ve bilim-iş dünyası ilişkisi için 2 milyar levadan fazla kaynak sağlayan Bulgaristan için yeni bilimsel program kapsamında Elektronik Hükümet Bakanlığı (MEU) ve Bilim Bakanlığı ve ile yoğun bağlantı halinde çalışmalar yürütmektedir.


DİĞER HABERLER