Bakan Pulev: Organize sanayi bölgelerinin desteklenmesine yönelik hibe başvuruları başlıyorPerşembe, 16 Mart 2023

Bakan Pulev: Organize sanayi bölgelerinin desteklenmesine yönelik hibe başvuruları başlıyor

Yenilikçilik ve Büyüme Bakanlığı’ndan (MİR) yapılan açıklamaya göre, Yenilikçilik ve Büyüme Bakanı Alexander Pulev, Avusturya Sofya Büyükelçisi Andrea Ikic-Boehm ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Ülkemize yatırımcı çekmek için organize sanayi bölgelerinin finansmanına yönelik Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nın (PVU) öngördüğü bir tedbir kapsamında proje başvuru süreci başlaması bekleniyor” diye açıkladı. Bakan, Bulgaristan'ın ticarete açık olduğunu ve yatırımcılar nezdinde güven tesis etmek için çaba sarf edildiğini belirtti.

Görüşmede verilen bilgiye göre, Bulgaristan'a en çok yatırım yapan ülkeler arasında olan Avusturya, yıllar içinde 5 milyar avroyu aşan yatırımlarla ikinci sırada yer almaktadır. Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) verilerine göre sadece 2022'de Avusturya'dan Bulgaristan'a yapılan yatırım 200 milyon avroya yaklaşıyor. Yıllar içinde Bulgaristan Yatırım Ajansı tarafından sertifika verilen Avusturyalı şirketlere ait toplam tutarı yaklaşık 1 milyar avro olan 19 yatırım projesi ile 10 500'den fazla kişiye iş imkanı sağlandı. Tüm projeler ağırlıklı olarak üretim sektöründedir.

Görüşmede yenilik ve yatırım alanında iş birliğine vurgu yapıldı. Bakan Pulev ve Büyükelçi Ikic-Böhm, ülkemizdeki Avusturyalı iş insanlarıyla bir toplantı yapılmasının yanı sıra Bulgaristan'da başarılı bir şekilde yatırım yapmış Avusturyalı şirketlerin güzel örneklerinin sunulacağı bir yatırım forumunun düzenlenmesi konusunda anlaştılar.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için fırsatlarla ilgili olarak Pulev, geçici hükümetin Avrupa Birliği (AB) yapısal fonları tarafından desteklenmesi onaylanmış herhangi bir program bulmadığına dikkat çekti. Bakan, “MİR olarak iki program için AK'den onay aldık - ilki 3 milyar leva bütçeli yeni Rekabet Edebilirlik Programı ve ikincisi, iş dünyası ve bilim arasında iş birliğine yönelik 2 milyar leva bütçeli yeni Araştırma ve Yenilik Programı’dır” dedi.

İkili, PVU’nun uygulanması konusunda kaydedilen ilerlemenin yanı sıra plan aracılığıyla uygulanması gereken reformları da ele aldı. Pulev, işletmeler arasında büyük ilgi uyandıran 3 proje başvuru sürecinin başlatılmış olması nedeniyle MİR'in PVU’un uygulanması konusunda en aktif bakanlık olduğuna dikkat çekti. Bakanın ifadesine göre, plan kapsamında en uzun zamandır beklenen şirketler tarafından yerel enerji depolama için güneş enerjisi sistemleri  ve pillerin kurulumuna yönelik proje başvurular kabul ediliyor. Pulev, tedbirin sadece mikro, küçük ve orta ölçekli şirketleri (KOBİ) değil, hemen hemen tüm ekonomik sektörlerden 3 bine kadar çalışanı olan şirketleri de hedeflediğini ve Bulgaristan'da kayıtlı her şirketin bu prosedürden yararlanabileceğini sözlerine ekledi.

Görüşmede ayrıca MİR'a bağlı çeşitli fonlara finansman başvurusunda bulunabilecek genç girişimci ve startup'ların iş kurma fırsatları da ele alındı. Görüşmede Bulgaristan Yatırım Ajansı İcra Direktörü Bogdan Bogdanov ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Teşvik Etmek İçin  Yürütme Ajansı İcra Müdürü Boyko Takov da hazır bulundular.


DİĞER HABERLER