Bakan Sandov, Türkiye Büyükelçisi ile ikili görüşme gerçekleştirdiÇarşamba, 26 Ocak 2022

Bakan Sandov, Türkiye Büyükelçisi ile ikili görüşme gerçekleştirdi

Sınıraşan nehir havzalarının yönetimi, sel riskine karşı erken uyarı sistemleri ve sıfır atık politikası-İklim Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Çevre ve Su Bakanı Borislav Sandov ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök arasında dün gerçekleşen görüşmenin ana konu başlıklarıydı.

Büyükelçi Sekizkök, son yıllarda iklim değişikliğinin su seviyeleri üzerinde ciddi bir etkisi olduğu için iki ülkenin sınıraşan nehir havzalarının yönetimi, özellikle sel riskine karşı erken uyarısı sistemleri konusunda olmak üzere iyi iş birliğini sürdürme ihtiyacına dikkat çekti.

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki verimli iş birliğinin gelişmeye devam edeceğine olan güvenini dile getiren Bakan, sınıraşan su havzalarının yönetimi konularının uzman düzeyinde ve havza bazında ek olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Sandov, Bulgaristan ve Türkiye'nin deneyim ve uygulama için iyi uygulamaları paylaşabilecekleri bir alan olarak sıfır atık politikasına dikkat çekti.

Görüşmede gelecekteki iş birliği alanı olarak Türkiye’nin jeotermal enerji kullanımına ilişkin iyi uygulamaları da tartışıldı. Büyükelçi Sekizkök, Türkiye’nin bu alanda edinilen tecrübeleri paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.   

Görüşmenin sonunda iki taraf, ortak nitelikteki konuların iyi komşuluk ve karşılıklı saygı çerçevesinde ele alınmaya devam edileceği inancını paylaştılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER