Bakan Sıbev, Büyükelçi Sekizkök ile görüştüCuma, 07 Ocak 2022

Bakan Sıbev, Büyükelçi Sekizkök ile görüştü

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Nikolay Sıbev, Türkiye’yi bakanlar düzeyinde toplantı yapmaya ve Kapitan Andreevo-Kapakule Sınır Kapısını ziyaret etmeye davet etti. Bu yılın ocak ayı sonunda yapılması planlanan toplantıya iki ülkenin sorumlu kurumlarının temsilcileri katılacak. Bakanın Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile yaptığı görüşmede bu durum netlik kazandı.

Sıbev, Türk mevkidaşı ile yapacağı görüşmede iki ülke arasında her yıl değiş tokuş edilen izin sayısının nakliyecilerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayacak şekilde güncelleme konusunu gündeme getirecek. Bakan, Bulgar ve Türk nakliyeciler için eşit çalışma şartları konusunda ısrar ediyor.

Sıbev, “Taşımacılık endüstrisi için birçok fırsat yaratarak Bulgaristan'ın ekonomik büyümesini hızlandırmaya kararlıyız. Komşumuz Türkiye ile ortak eylemler, sınır kapılarından hızlı ve kolay geçişi sağlamanın yanı sıra Bulgar ve Türk nakliyeciler için eşit fırsatlar sağlamalıdır” diye kaydetti.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi ile yapılan görüşmede iki ülke arasındaki sınır kapılarından tırların geçiş süresinin kısaltılmasına yönelik parametreler ele alındı. “Kapitan Andreevo-Kapakule” ile “Lesovo-Hamzabeyli”  sınır kapılarının araç geçiş kapasitesinin genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Bakan Sıbev, Büyükelçi Aylin Sekizkök'e Bulgar tarafının Türk mevkidaşı ile yapacağı görüşmede hazır çözümler sunacağına dair güvence verdi.

Büyükelçi Sekizkök'e Bulgaristan'ın Burgaz Limanı ile Karasu Limanı arasında Ro-Ro terminal hattının yapımını desteklediğini bildiren Bakan, “Bu, bölgenin kalkınması için büyük önem taşıyan iki ülke arasındaki ulaşım bağlantısını geliştirecek” diye belirtti. Sıbev, “Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticareti artırmak ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için her türlü fırsat kullanılmalıdır” dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER