Bakan Şişikov, yollara kış bakımı yapılacağına dair güvence verdiSalı, 23 Ağustos 2022

Bakan Şişikov, yollara kış bakımı yapılacağına dair güvence verdi

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı İvan Şişkov, “Yollara kış bakımı yapılması, ulusal güvenliğin bir parçası, bu nedenle garanti altına alınacak” diye kaydetti. Böyle bir konu ile dün açılan ihaleler nasıl gelişirse gelişsin bunun bir gerçek olacağını belirten Şişkov’un ifadesine göre, önümüzdeki kış mevsiminde yol bakımını garanti altına almak için hızlandırılmış bir prosedüre göre gerçekleştirilen toplam 280 milyon leva değerindeki altı ihale süreci söz konusudur. Teklif göndermek için son tarih 1 Eylül’dür.

Net kurallarla açılan ihalelere itiraz edilmemesini umduğunu dile getiren Şişkov, bu olsa bile yedek bir seçenek olduğunu söyledi. Bakan, yollara kış bakımı yapılması için ihaleleri kimin kazanacağına esas olarak hangi finansal parametrelerin sunulduğuna bağlı olacağına dikkat çekti.

Şişkov, bir soruya yanıt olarak, geçici hükümetin yol inşaat şirketlerine ödeme yapamayacağını, ancak başlatılan ödeme talep edilen yol onarımlarının analizini bitirebileceğini söyledi. Analizden sonra hangi onarımların şüphesiz gerekli olduğu ve garantilerin verilmesi gerektiği, hangilerinin mevcut ve hangilerinin tartışmalı olduğunun netleşeceğini kaydeden Bakan,  “Bu şekilde ihtilaf daha kolay çözülecek, analiz raporu bir sonraki Halk Meclisine sunulacak” dedi.

Şişkov, inşaat faaliyetlerinin durdurulduğu Hemus Otoyolunun 1, 2 ve 3 nolu bölümlerinin inşaat ve montaj işlerine ilişkin ödemeler gibi ödemelerin yapılabileceği yerlerde bunun yapılmamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

 


DİĞER HABERLER