Bakan Stoyanov, 100'den fazla kişiye iş kapısı olacak bir Lojistik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdiCuma, 02 Aralık 2022

Bakan Stoyanov, 100'den fazla kişiye iş kapısı olacak bir Lojistik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi

Geçici Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Sofya Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi'nde 16 milyon levalık bir yatırım projesi kapsamında inşa edilen yeni bir Lojistik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Yeni inşa edilen nakliye ve lojistik üssü 40 dönümlük bir alanı kaplıyor ve 100'den fazla kişiye iş kapısı olacak. Bakan, törende yaptığı konuşmada, “Düzinelerce şirket, işlerini geliştirmek için Bojurişte Sanayi Bölgesi'ni seçti ve bu, onların burada ekonomik girişimleri için mükemmel fırsatlar bulduklarının bizim için açık bir işaretidir” diye kaydetti.

Stoyanov, “Sadece bu yıl Bojurişte Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 100 milyon leva değerinde 11 yeni proje başlatıldı” diye belirtti. Bakanın ifadesine göre, son on yılda yerli ve yabancı şirketler tarafından sanayi bölgesine yatırılan fonlar 611 milyon levanın üzerinde ve kapladığı alanın 2/3'ü şimdiden alınmış durumdadır. Stoyanov, “Endüstri parklarının doğru yönetimi, yatırım çekmek ve tüm bölgelerde ekonomik büyüme sağlamak için son derece başarılı bir araçtır” diye ekledi.

Bakan, sanayi bölgelerinin geliştirilmesi için tamamen yeni bir yaklaşım üzerinde çalışıldığını ve yalnızca Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında yeni yerler için öngörülen fonların 200 milyon levanın üzerinde olduğuna dikkat çekti. Stoyanov, “Avrupa Birliği tarafından finanse edilen programlar kapsamında aktif olarak çalışmalar yürüterek fırsatları artırabiliriz ve bu, ekibimizin hedeflerinden biridir” dedi.

Transpress Şirketi’nin Lojistik Merkezi 40 dönümlük bir alan üzerine kurulu olup ülkede başka bir benzeri olmayan kargo elleçleme için en modern donanıma sahiptir. Kapasitesi günde 15 000 palet ve yılda 4 milyon paletin üzerinde olan Lojistik Merkezi, kamyon yüklerinin eşzamanlı elleçlenmesi için 60 rampaya ve Balkanlar'da bir ilk olan sevkiyat paletleri için bir konveyör hattına sahiptir.

Açılış törenine ayrıca Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Nikolay Naydenov, Bulgaristan Yatırım Ajansı (BAİ) İcra Direktörü Bogdan Bogdanov, Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi (NKIZ) Yönetim Kurulu Başkanı Andreana Premyanova, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası (BTPP) Yönetim Kurulu Başkanı Tsvetan Simeonov ve davetliler katıldılar.


DİĞER HABERLER