Bakan Stoyanov: 2021 için Bulgaristan ekonomisine yapılan yatırımlar 18,4 milyar levayı aştıCuma, 18 Kasım 2022

Bakan Stoyanov: 2021 için Bulgaristan ekonomisine yapılan yatırımlar 18,4 milyar levayı aştı

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Miss ve Mistress Ekonomi Yarışması Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bulgar ve yabancı şirketlerin ülkemizdeki tüm yatırımlarını içeren 2021 yılı gayri safi sabit sermaye oluşumunun toplam değeri 18,4 milyar levanın üzerindedir. Veriler, gayri safi yurt içi hasılada (GSYİH) bir önceki yıla göre %7,6 veya 104,8 milyar leva artış kaydedildiğini gösteriyor” diye bildirdi. Bakan, yerli işletmelerin uyum sağlayabildiğini ve yalnızca krizlerde ayakta kalmak için değil, aynı zamanda krizlere rağmen gelişmeye devam etmek için beceri ve kapasite geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

Stoyanov, “Yatırım verileri, yerli şirketlerin cesur, sürdürülebilir ve kendilerini daha da iyi gerçekleştirme peşinde olduğunu gösteren bir diğer göstergedir" diye vurguladı ve işletmeleri yıl boyunca istikrarlı çalışmalarından dolayı tebrik etti. Bakan, “Yenilikçi çözümler bulan, yeni pazarlar yakalayan ve diğerlerinin başarısız olduğu yerde başarı kaydedenlere de dikkat çevrilmelidir” dedi.

Bakan Stoyanov, “Mistress Ekonomi” kategorisindeki ödülü "Motion Arts" (toplam 500'den fazla çalışana sahip Metroreklama, Billboard ve Transport İç ve Dış Mekan Reklamcılık ticaret markasına sahip kuruluşlar) Genel Müdürü Zarina Gençeva'ya takdim etti. Bakan, “Kadın yöneticilerin rolü, ekonomimizin ve işletmelerimizin başarıları açısından kilit önem arz ediyor ve bu son yıllarda giderek daha fazla doğrulanmaktadır” diye kaydetti.

Miss ve Mistress Ekonomi Yarışması, üst üste 32. kez düzenleniyor. Etkinlik, Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) ve Ekonomi Dergisi tarafından düzenleniyor. Bu yılki törene Başkan Yardımcısı İliyana Yotova, e-Devlet Bakanı Georgi Todorov ve davetliler katıldılar.


DİĞER HABERLER