Bakan Stoyanov, Adidas yönetimine ülkemizdeki yatırım fırsatlarını tanıttıÇarşamba, 28 Eylül 2022

Bakan Stoyanov, Adidas yönetimine ülkemizdeki yatırım fırsatlarını tanıttı

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Alman Adidas Şirketi Genel Merkezi’ne konuk oldu. Adidas Şirketi İcra Kurulu Başkanı Kasper Rorstedt ile görüşen Bakan, ülkemizdeki yatırım fırsatlarını anlattı.

Adidas, dijital ürün ve teknolojilerini geliştirirken ekonomiye katma değer sağlayabilecek konumlarla ilgileniyor. Bulgaristan'ın sektördeki başarılarını vurgulayan Stoyanov, ülkemizde halihazırda faaliyet gösteren yabancı şirketlerden bazılarını tanıttı. Bakanın ifadesine göre, Bulgaristan, kişi başına düşen bilişim teknolojileri (BT) uzmanı sayısına göre dünyada üçüncü, 2021'de 50 bini aşan Avrupa'da yazılım mühendisi sayısına göre ise ilk 10 ülke arasında olup, BİT sektöründe istihdam edilen toplam kişi sayısı 200 bini aşıyor.

Stoyanov, “Bulgaristan, ülke ekonomisine katma değer sağlayacak yatırımcıları çekmekle ilgileniyor. Adidas, adından söz ettiren bir marka ve Bulgaristan'a güvenip yatırım yaparsanız ülkemizin birçok fırsat sunabileceğinden eminim” diye vurguladı. Bakan, ayrıca Bulgaristan'da yeni bir Adidas fabrikasının kuruluş yeri için uygun bir yer olarak Bulgaristan'daki ilk teknoloji parkı olan Sofia Tech Park'ın olanaklarını tanıttı.

İki taraf, görüşmelerin Bulgaristan'da devam etmesi ve önümüzdeki ay spor ürün üretimi yapan şirketten bir heyetin ülkemizi ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldı. Şirket yönetimi, BİT, dijitalleşme ve inovasyon alanında bir yetenek kaynağı olarak Bulgaristan hakkındaki mükemmel izlenimlerini paylaştı ve ülkemizdeki yatırım fırsatlarına ciddi ilgisi olduğunu açıkladı.


DİĞER HABERLER