Bakan Stoyanov: Avro Bölgesi'ne girip girmeyeceğimize dair karar mayıs ayında verilecekCuma, 20 Ocak 2023

Bakan Stoyanov: Avro Bölgesi'ne girip girmeyeceğimize dair karar mayıs ayında verilecek

NOVA TV'nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, “2024 yılı başından itibaren Avro Bölgesi'ne girip girmeyeceğimize dair nihai karar, ülkemiz için son raporun yayınlanacağı mayıs ayında verilecek. Bu, 1 Haziran'dan itibaren fiyatların her yerde hem avro hem de leva cinsinden olacağı anlamına geliyor” diye kaydetti.

Bakan, ayrıca milletvekillerinin aylık geliri 3400 levadan az olan her Bulgaristan vatandaşına akaryakıt ve ulaşım için kupon sağlama kararı hakkında da yorum yaptı. “Bu karar akıllarda birçok soru işareti bıraktı” diyen Stoyanov, ancak başında bulunduğu bakanlığın yönetmeliğin detayları üzerinde çalıştığını vurguladı.

Bakan, Maliye Bakanlığı'nın böyle bir önlem için gerekli mali kaynağın olup olmadığı konusunda henüz hesaplama yapmadığını açıkladı. Stoyanov’un ifadesine göre, hazinede para olmadığı ortaya çıkarsa, kuponların değeri düşürülmeli veya gelir eşiği düşürülmelidir.

Bakan, ulaşım kuponunun maliyetinin akaryakıtta litre başına 25 stotinka indirimin maliyetinden çok daha yüksek olacağını söyledi.


DİĞER HABERLER