Bakan Stoyanov, Avrupalı diplomatlara Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi’ni gezdirdiPazartesi, 26 Eylül 2022

Bakan Stoyanov, Avrupalı diplomatlara Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi’ni gezdirdi

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Avrupa ülkelerinin diplomatik misyon temsilcilerine Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırım fırsatlarını gösterdi. Girişim, devlet sanayi parklarının sunabileceği koşulların yanı sıra gelişim planlarını sunmayı amaçlıyor.

Bakan, “Son 10 yılda Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi’nde özel yatırımlar 610 milyon levayı aştı. Bu fonlar çoğunlukla yabancı şirketler tarafından yatırıma harcandı” diye vurguladı. Stoyanov’un ifadesine göre, Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu üretim tesislerinde otomotiv endüstrisi için malzemeler, gıda, ilaç ve tıp endüstrileri için paketleme makineleri için parça ve modüller, telekomünikasyon ekipmanları, ses sistemleri, askeri sanayi için ekipmanlar, biyokozmetik ürünler, biyogıdalar vb. ürünler üretilmektedir. İhracat ağırlıklı olarak AB ülkelerine yapılmakta, ancak çok sayıda üreticinin tüm dünyada müşterileri bulunmaktadır.

Stoyanov, “Ülkemiz ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve yüksek katma değerli yeni yatırımları çekmek için sanayi bölgelerini ciddi bir fırsat olarak görmektedir. Bu nedenle, muhtemelen şimdi onlara yatırım yapmak için en iyi zaman - çünkü daha sonraki gelişimleri için devlet garantisi ile birlikte en iyi koşullardan bazılarını sunabiliriz” diye vurguladı.

Bulgaristan'ın en büyük devlet organize sanayi bölgesi olan Bojurişte, ülkemizdeki diplomatik misyon temsilcilerinin organize bir şekilde ziyareti için ilk kez kapılarını açtı. Ziyaret sırasında bölgede biri bir Danimarka, diğeri ise bir Alman şirketi tarafından yapılan ciddi yatırımlardan ikisi gösterildi. Diplomatlar, Bulgaristan'ın yatırım yapmak için çok iyi ve rekabetçi koşullar sunduğu konusunda kararlı olan yabancı şirketlerin temsilcileriyle görüştüler.

Ziyarete ev sahipliği yapan Ulusal Organize Sanayi Bölgeleri Şirketi İcra Müdürü Antoaneta Bares, ekibiyle birlikte devlete ait organize sanayi bölgelerindeki yatırım sürecinin aşamaları ve şirketin Bulgaristan'daki tüm şubelerinin lokasyonlarına ilişkin bilgiler verdi.


DİĞER HABERLER