Bakan Stoyanov: Enflasyon oranı yönünü aşağıya çevirdikCumartesi, 21 Ocak 2023

Bakan Stoyanov: Enflasyon oranı yönünü aşağıya çevirdik

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, dünkü kabine toplantısında Geçici Bakanlar Kurulu’nun faaliyetlerine ilişkin rapor sunumu sırasında, “Geçici kabine, geçen yıl ağustos ayının başında karşılaştığımız rekor yüksek seviyelere rağmen enflasyonun yönünü aşağıya çevirdi” diye bildirdi. Bakan, Ekim 2022'de son 18 ayda ilk kez enflasyonda düşüş yaşandığını ve düşüş hızının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Stoyanov, “Enflasyonun tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı, ancak 1998'dekiyle karşılaştırılabilecek bir seviyede olduğu bir zamanda görevi devraldık”, diye vurguladı. Bakanın ifadesine göre, bir dizi analist, trendin büyüyeceği ve 2023'ün ortalarında zirveye çıkacağı görüşündeydi. Stoyanov, “Hükümet, ekip çalışması ve enerji sektöründe tutarlı eylemlerle enflasyon artışını sadece birkaç ay içinde kırabileceğini gösterdi” diye ekledi.

Ekim ve kasım olmak üzere birbirini izleyen iki aylık düşüşün ardından aralık ayında da aynı seviyelerin korunduğunu belirten Bakan, “Talep geleneksel olarak Noel ve Yılbaşı’ndan önce arttığından ve bu da fiyat artışını teşvik ettiği için bu trend olumlu bir sinyal olarak tanımlandı” dedi.

Stoyanov, “Şimdi en önemli hedef, herkesin ucuzlamayı gerçekten hissetmesi için bu trendi sürdürmektir” diye vurguladı. Birinci görevin vatandaşların sofralarında her gün bulunan temel ihtiyaç maddelerinin ve gıda ürünlerinin fiyatlarını düşürmek olduğunu sözlerine ekleyen Bakan, “Bu, Bulgaristan'ın ülkenin Avro Bölgesi’ne kabul kriterlerini karşılamasını sağlayacaktır” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER