Bakan Stoyanov: Milli güvenlik pahasına bütçe tasarrufu yapmak doğru değilÇarşamba, 21 Eylül 2022

Bakan Stoyanov: Milli güvenlik pahasına bütçe tasarrufu yapmak doğru değil

Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında Savunma Bakanlığı'nın öncelikli yatırım maliyetleri programı kabul edildi. Program, toplam değeri 6,6 milyar leva olan 13 projeyi kapsıyor. Bu projeler, savunma yeteneklerinin incelenmesi sırasında belirlenen gerekli 188 savunma yeteneğinin sadece bir kısmını kapsıyor. Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov, “Ülkenin ekonomik ve mali durumunu göz önünde bulundurarak sadece 13 askeri yeteneğe odaklandık. Milli güvenlik pahasına bütçe tasarrufu yapılmasını doğru bulmuyorum. Bulgaristan Ordusu 30 yıldan fazla bir süredir hafife alındı. Teknolojik açıdan müttefiklerimizin önemli ölçüde gerisindeyiz. Günümüzdeki jeopolitik ortam, Bulgaristan Ordusu’nu modernize etme yönünde düşünmemizi gerektiriyor” diye altını çizdi.

Bakan Stoyanov, “Kabine toplantısında 8 adet daha F-16 BLOCK 70 savaş uçağı alımı için yatırım harcaması projesi de kabul edildi, üç sözleşmenin maliyeti 1 296 412 185 dolar” diye bildirdi. Bulgaristan Hava Kuvvetleri için yeni teçhizat alımının son derece önemli olduğunu vurgulayan Bakan, “Havadan karaya, havadan havaya saldırı yönünde askeri yetenekler de projede yer alıyor. Yani 16 uçaklık tam bir filomuz olacak. Uçakların 2027'de gelmesi bekleniyor” diye açıklık getirdi.

Stoyanov, “Bugün hükümet, Bulgaristan'ın Ukrayna'ya insani yardım sağlamasına da karar verdi. Ülkemiz 35 000 vatandaşa tıbbi bakım sağlayan 350 tıbbi bakım seti gönderiyor. Bağış, Ukrayna tarafının talebi üzerine gerçekleştirilir” diye açıkladı.

Bakan Stoyanov, Rusya'da ilan edilen kısmi seferberlik hakkında yorum yapması istendiğinde şunları söyledi: “Donmuş, yeniden alevlenen veya sıcak olsun olmasın, herhangi bir askeri çatışma, milli güvenlik için bir risk taşıyor, ancak Bulgaristan'a doğrudan bir tehdit yoktur. Ülkemiz NATO'nun toplu savunma sistemindedir".


DİĞER HABERLER