Bakan Stoyanov, UNSS'de bilimsel bir forumun açılışını gerçekleştirdiPazartesi, 21 Kasım 2022

Bakan Stoyanov, UNSS'de bilimsel bir forumun açılışını gerçekleştirdi

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Sofya Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi (UNSS) tarafından “21. Yüzyılda İşletmeler” temasıyla düzenlenen 4. Ulusal Bilim Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “2021'de ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının artış oranı 1995'ten bu yana en yüksek seviyede seyretti” diye bildirdi.

Bakan, “Ürün fiyatlarının büyümesini kontrol etmezsek, iyi makroekonomik göstergeler bizi mutlu edemez. Bu nedenle, hükümetimizin bu kadar kısa sürede yaptığı her şeyle geçen ay bu alanda ilk küçük zaferi elde etmemizden dolayı mutluyum. Ekim 2022'de ilk kez aylık enflasyonda düşüş kaydedildi” diye vurguladı. Stoyanov’un ifadesine göre, bunun yaklaşık 2 yıllık bir yükselme döneminin ardından ilk düşüş olduğu anlaşıldı.

Bakan, krizlere rağmen ülkedeki işsizlik oranının düşük kaldığını ve 2021 yılı için ülkemizdeki doğrudan yabancı yatırımların 1.21 milyar avroya ulaştığını söyledi. Stoyanov, “Bu verilere rağmen Avrupa ekonomisi üçüncü ülkelerden gelen mallara ve hammaddelere yüksek düzeyde bağımlı olduğunu gösterdi ve bu, stratejik özerkliğin sağlanması ve arzın çeşitlendirilmesi konusunun önemini bir kez daha vurgulamaktadır” diye açıklık getirdi.

Bakanın ifadesine göre, enerji kaynakları, tedarik zincirleri ve gıda fiyatları krizlerinin ekonomilerimiz için büyük bir sınav ve bir destek aracı olarak Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Mekanizmasına daha da büyük beklentiler yüklüyor. Stoyanov, “Bu nedenle, ekonomimize yatırılan her avroyu kat kat artırabilmek için bugün daha da hızlı çalışmalı ve en iyi çözümleri uygulamalıyız” dedi. Bakan, bilim camiası, iş dünyası ve idarenin yakın koordinasyon içinde çalışmasının ve Bulgaristan'ın bilgiye dayalı bir ekonomi geliştirmek için tutarlı çabalar göstermesinin kilit önem arz ettiğini vurguladı.

Forum, Bulgaristan Ekonomistler Birliği, Yenilikler ve Rekabet Edebilirlik İş Yetkinliklerini Geliştirme ve Araştırma Merkezi ve Endüstriyel Araştırma ve Yenilik Merkezi ile ortaklaşa düzenlendi. Foruma UNSS Rektörü Prof. Dr. Dimitır Dimitrov, İşletme Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Dimitır Blagoev ve Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Başkanı Vasil Velev de katıldılar.


DİĞER HABERLER