Bakan Taneva: Tahıllarda iyi verim bekleniyor, ekmek pahalılaşmayacakCuma, 29 Mayıs 2020

Bakan Taneva: Tahıllarda iyi verim bekleniyor, ekmek pahalılaşmayacakTarım Gıda ve Orman Bakanı Desislava Taneva, Ulusal Tahıl Danışma Konseyi toplantısının ardından sonra basına yaptığı açıklamada, "Bulgaristan kesinlikle büyük bir net tahıl ihracatçısı statüsünü koruyacak ve tahıl ürünlerinin fiyatları daha önce olduğu gibi belirlenecek" diye kaydetti.

Bakan, un ve ekmek gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarının yükseleceğine dair bir bilgi olmadığına kanaat getirdi.

Taneva, "Bu yıl iyi bir hasat bekliyoruz ve zarara uğrayan çiftçiler yüzde 100 tazminat alacak" dedi.

Bakan,"Kuzeydoğu ve Doğu Bulgaristan bölgelerinde kuraklık hasara yol açtı. Sonbaharda ekilen 28 000 dekar alan ciddi hasar gördü, 200 000 dekar alan da kısmen hasar gördü. Buna rağmen ekmeğin fiyatı yükselmeyecek. Fiyat aynı şekilde belirlenecek" diye ifade etti.

Taneva, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından Kırsal Kesimlerin Kakınması Programı kapsamında sağlanan hibe tutarının 376 milyon avro fazla olmasını beklediğini belirtti.

Bakan," Gül yetiştiricileri zararlara göre desteklenecek. Bu sektörde çalışanların gelirlerinde kesinlikle düşüş var" dedi ve ilk önce desteklenen çiftçilerin gül yetiştiricileri olacağını söyledi.
Taneva, bakanlığın çiftçilere 50 milyon avro ayıracağını ve çiftçi başına ödenecek tazminat tavan tutarının 7 000 avro, küçük ve orta ölçekli işletmelere ödenecek tazminat tavan tutarının 50 000 avro olacağını açıkladı.


DİĞER HABERLER