Bakan Vılçev: Devlet, okuldan ayrılan çocukları geri döndürsün!



Perşembe, 30 Ağustos 2018

Bakan Vılçev: Devlet, okuldan ayrılan çocukları geri döndürsün!Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, bugün Kamçiya'da bölge eğitim müdürleriyle yaptığı çalışma toplantısında, "Çocukların ve öğrencileri eğitimden erken ayrılmaları sorunu devlet tarafından çözülmelidir" diye kaydetti.

Vılçev, "Geçen eğitim öğretim yılında 24 000 çocuğu okula geri döndürdük. Bu tür çocukları eğitim sistemine dahil etmek için her gün çaba harcanıyor. Onların dışında aileleriyle yurt dışına giden 8000 çocuk tespit edildi" diye belirtti.

Bakan, çocukların yeniden okula döndürülmesi konusunda başlıca pedagojik personele, özellikle de 25 milyon leva ek finansman ayrılan savunmasız gruplardan çocukların yoğunlaştığı okul ve anaokullarında görevli uzmanlara bel bağlandığını belirtti.

Bakan, birçok okulun okuldan erken ayrılan çocukların aileleriyle çalışan ek olarak arabuluculuk yapan uzmanlar atadığını, ancak bu faaliyetin tüm çocukları kapsamadığını söyledi. Vılçev, bu tür çabaların eğitim öğretim yılı boyunca sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Vılçev, okula geri döndürmek için 14 000 çocuğun bulunamadığını, başka 10 000 çocuğun ise bulunduğunu, ancak harcanan çabalara rağmen okula döndürülemediğini, fakat onlarla çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan, en çok sayıda çocuğun ilköğretim okulunu bitirdikten sonra eğitim sisteminden ayrıldığını vurguladı.

Vılçev, "Önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında tüm meslek alanlarını ve sistemlerini kapsayacak personel sıkıntısı yaşanacak. İşgücü piyasasına girenler, çıkanların üçte biri kadar olacak. Hala işgücü piyasasında rezervimiz var-işgücü piyasasından erken çıkan öğretmenler var ve tekrar eğitim sisteminde çalışmaya başlıyorlar, ama asıl ölçü ücretlerdeki artış" diye kaydetti.

Bakan, "Ciddi şekilde fizik, matematik, bilişim teknolojileri, özel eğitim uzmanları eksikliği yaşanıyor" dedi. Vılçev, bakanlığın kaç öğretmenin emekli olacağına veya emeklilik yaşına gireceğinin yanı sıra yüksekokuldaki pedagoji bölümlerinde kaç kişinin eğitim gördüğüne dair de bilgiye sahip olduğunu belirtti.

An itibariyle 100 okulun Büyümedeki Bölgeler Programı ve Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında komple onarıldığını açıklayan Bakan, toplam 900'ü aşkın okulda da bakım onarım çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Vılçev, ülke çapında 50'nin biraz üzerinde okulda süren onarım çalışmalarının eğitim öğretim yılı başlamadan önce bitmeyeceğini, ancak eğitim öğretim yılının başlaması için gerekenin yapılacağını kaydetti. Bakan, 15 Eylül'e kadar onarımların devam ettiği okulların sayısının muhtemelen 30-40'e kadar azalacağını düşünüyor.


DİĞER HABERLER