Bakan Yanev: Bulgaristan'a NATO askerleri sevk edilmiyorSalı, 25 Ocak 2022

Bakan Yanev: Bulgaristan'a NATO askerleri sevk edilmiyor

 

Meclis Savunma Komisyonu toplantısında güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayan Savunma Bakanı Stefan Yanev, şunları kaydetti: “Bulgaristan'da NATO veya başka bir ülkenin askeri birliklerinin birikmesi ve konuşlandırılması söz konusu değildir” diye kaydetti.

Yanev, “Bu tür bir hareket, NATO askeri birliklerinin Bulgaristan topraklarına sevk edilmesi veya konuşlandırılmasına yönelik Bulgaristan hükümetinin herhangi bir kararı yok” dedi.

Dün İttifak, NATO müttefiklerinin Ukrayna'daki gerilim nedeniyle Doğu Avrupa'daki caydırıcılık ve savunma güçlerini desteklemek için daha fazla gemi ve savaş uçakları göndermeye hazır olduğunu duyurdu. Kremlin ise ABD ve NATO'yu gerilimi tırmandırmakla suçladı. Bunun karşısında geçtiğimiz hafta Rusya'nın NATO’nun askeri birliklerini Bulgaristan ve Romanya'dan geri çekme talebi nedeniyle ülkemizin adı olaya karışmıştı. Ancak NATO bu talebi reddetti.

Bugün Başbakan Kiril Petkov, NATO-Rusya-Ukrayna durumu hakkında Milli Güvenlik Konseyini acilen topladı. Bundan önce basına açıklama yapan Petkov, ülkemizin, tüm uzman servisler tarafından tam bir analize dayalı olarak sorumlu bir milli duruş sergileyeceğini garanti etti. Başbakan, “NATO ve AB içinde yapıcı bir ortak olacağız” diye ekledi.

Bakan Yanev, komisyonda dinlendiği sırada bir kez daha gerilimi düşürmeye, yabancı basında çıkan haberleri okumayı ve spekülasyonları durdurmaya çağırdı. Yanev, “Bulgaristan'ın NATO'nun bir parçası olma tercihi derinden bilinçlidir. Bulgaristan'ın bu kolektif güvenlik ve koruma sisteminin bir parçası olma seçiminin, bu şekilde kendi savunmamız için daha az harcama yaptığımızı açıkça açıklamadığımızdan dolayı Bulgar toplumuna karşı borçluyuz, çünkü güvenlik ve koruma sistemimizi aynı değerleri paylaşan başka ülkelerle birleştiriyoruz ve ortak savunma yapıyoruz” diye belirtti.

Bakan, “NATO'nun Bulgaristan'daki ilave kuvvetlerine ilişkin karar henüz verilmedi ve her üye devletin ulusal çıkarları dikkate alınarak şubat ayında yapılacak savunma bakanları toplantısında alınacak” diye kanaat getirdi.

Yanev, “Topraklarımıza gelecek olan İspanyol ve Hollanda uçaklarına gelince, bu karar birkaç yıl önce alındı ​​ve hava polisi uygulamasıyla ilgilidir” dedi.

Bakanın ifadesine göre, ne Rusya ne de başka bir ülke Bulgaristan'a saldırmayı planlamıyor ve Bulgaristan topraklarının işgal edilmesini beklemiyoruz. Yanev, “NATO'nun birliğini ortaya koyan ve her şeyden önce diplomasiye imkan verilmesine yol arayan ve diplomasiye imkan veren bir önlem türünden bahsediyoruz” diye belirtti.

Bakan, “Bulgar düşmanlığı yapmayalım ve Bulgaristan’ın milli çıkarlarını düşünelim” diye muhataplarına seslendi.

Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Yanev, “Bulgaristan'ın nasıl bir milli duruş sergileyeceğine dair bir görüş kabul edildiğinde, Bakanlar Kurulu kararı alındığında size bilgi verilecektir. Hepimiz Bulgaristan'ın görüşü hakkında konuşmaya başlarsak, her birimizin farklı bir görüşü var. Yani rahat olun, bir karar verildiğinde siz ve Bulgaristan vatandaşları bilgilendirileceksiniz” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER