Bakan Yardımcısı Jivkov, atıklarla ilgili organize suç grubu üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandıPerşembe, 28 Mayıs 2020

Bakan Yardımcısı Jivkov, atıklarla ilgili organize suç grubu üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandıÇevre ve Su Bakan Yardımcısı Krasimir Jivkov, atık işleme ile ilgili organize suç grubu üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Jivkov, aralarında eski Plevne Su Yönetimi Havzası Müdürü de bulunan beş kişi ile birlikte tutuklandı.

Başsavcı İvan Geşev'in Sözcüsü Siyka Mileva, gazetecilere verdiği brifingde, Özel Yetkili Savcılığın denetimi altında ocak ayında Bakan Yardımcısı ve eski Plevne Su Yönetimi Havzası Müdürünün de üye olduğu organize suç grubuyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Düzenlenen operasyonda Bakan Yardımcısı Jivkov ile birlikte toplam 6 kişi tutuklandı. Sofya, Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Pravets, Filibe, Montana, Plevne, Smolyan (Paşmaklı) ve birkaç Köstendil köyü olmak üzere ülkedeki farklı şehirlerde toplam 40 arama çalışması yapıldı.

Mileva, "Yazılı ve sesli araçlara el konuldu, onlardan Bakan Yardımcısının başta İtalya'dan olmak üzere atık ithalatı için bildirimler başlattığı tespit edildi. Gereksinimleri karşılamamasına rağmen bildirimlerin koordinasyonu konusunda şirketler üzerinde baskı yapıldı. Bunu kabul etmeyen görevliler, görevden alındı veya Bakanlıktan ayrılmaya zorlandı" dedi.

Başsavcı Sözcüsü, "Merkezi Montana'da bulunan bir akü şirketi de bu suç eyleminden yararlandı. Başlangıçta Almanya'ya ihraç edilen tehlikeli atık üretildi. Bu hizmet için yüksek bir fiyat ödendi, bu fiyat da nakliye maliyetlerinden dolayı daha da pahalılaştı. Tasarruf yapmak amacıyla şirket, kontrol ettiği kurgusal bir şirkete göndermeye başlayarak atıkları kurgusal olarak işlemeye başladı, böylece büyük bir kar elde etti ve büyük miktarlarda vergi ödemekten kurtuldu" diye belirtti ve soruşturma yürütülmesinden dolayı olayla ilgili daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Savcılığın tutuklular hakkında ne tür suç duyurularında bulunacağına karar vermesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER