Bakan Yardımcısı Petrova, Dünya Bankası temsilcisiyle görüştüÇarşamba, 30 Mart 2022

Bakan Yardımcısı Petrova, Dünya Bankası temsilcisiyle görüştü

Dışişleri Bakan Yardımcısı Velislava Petrova, Dünya Bankası Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya, Avrupa ve Orta Asya Mukim Temsilcisi Fabrizio Zarcone ile bir araya geldi.

Görüşmede Dünya Bankası'nın farklı ülkelerdeki deneyimlerinden yola çıkarak danışmanlık, proje finansmanı ve en iyi uygulamalar açısından sunduğu fırsatların tanıtılmasına duyulan ihtiyaç yeniden teyit edildi.

Fabrizio Zarcone, demiryolu projeleri de dahil olmak üzere altyapı projelerinin geliştirilmesi için fırsatlar hakkında bilgi verdi. Dünya Bankası Temsilcisi, Dünya Bankası'nın, enerji verimliliği alanında olduğu gibi projelerin ölçeğini artırabilecek Avrupa Birliği (AB) fonları ve ulusal fonlardan sağlanan kaynaklardan oluşan karma fon kullanımını teşvik ettiğine dikkat çekti.

Bakan Yardımcısı Petrova, hükümet ve Dünya Bankası arasında iş birliği için iyi bir koordinasyon ve siyasi irade bulunduğunu ve bunun sektörlere göre önceliklerin vurgulanması ve her bakanlıkta operasyonel grupların yapılandırılması için bir ön koşul olduğunu vurguladı. Petrova, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsünün, Dünya Bankası temsilcileri tarafından gerçekleştirilecek kurslar ve eğitim seminerleri düzenleme olasılığını duyurdu. Bakan Yardımcısı, böylece katılımcıların, ekonomik sürdürülebilirlik, altyapı, çevre, eğitim vb. sektörlerde danışmanlık hizmeti ve finansal destek olanakları hakkında bilgilendirilebileceklerini kaydetti.

İki taraf, Dünya Bankası'nın sunduğu çeşitli fırsatlardan yararlanmak için kamu yönetiminin kurumsal kapasitesini artırma gereği üzerinde anlaştı.


DİĞER HABERLER