Bakan Yardımcısı Rusinova: Yalnız yaşayan yaşlı tanıyan herkes bunu bakanlığa bildirsinCuma, 27 Mart 2020

Bakan Yardımcısı Rusinova: Yalnız yaşayan yaşlı tanıyan herkes bunu bakanlığa bildirsinÇalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Zornitsa Rusinova, yardıma ihtiyacı olan yalnız yaşayan yaşlı insan tanıyan herkesi bakanlığın çağrı merkezini arayarak bildirmeye çağırıyor. Rusinova, bu çağrıyı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı.

Bakan Yardımcısı, olağanüstü halin (OHAL) başından bu yana atılan ilk adımların, ilk önce sağlık sistemini, daha sonra yalnız yaşayan yaşlı insanlara yardımcı olmak için yerel yetkililerin desteklenmesi amacıyla Avrupa Sosyal Fonu'ndan hibe desteği alınması olduğunu hatırlattı.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında 90 milyon leva hibe alındı ve bu miktarın 60 milyon levalık payı, sağlık sistemine yönlendirildi. Böylece doktorların, tıbbi ve tıbbi olmayan personelin, bölge sağlık müfettişliği görevlilerinin bir kısmının mart ayı maaşlarına ek olarak 1000 leva ikramiye ödenecek. Şimdilik Sağlık Bakanlığı'na yönlendirilen mali kaynakların en az 14 000 çalışanı kapsayacağı tahmin edilmektedir.

Rusinova, "Bir sonraki adım, operasyonel programınca sağlanan kaynakların dahili dağıtımıyla sosyal hizmet sisteminin garanti altına alınmasıdır. Günlük yaklaşık 2 800 kişi, sadece yalnız yaşayan yaşlılara dezenfektan dağıtmak için değil, aynı zamanda tam bir destek vermek için de çalışıyor, çünkü sosyal yardım sistemi ihtiyacı olan tüm yurttaşlarımıza hizmet etmeyi bırakmadı" diye anımsattı.

Bakan Yardımcısı, mali kaynakalrın yönlendirildiği diğer önemli bi konunun belediyelere destek olduğunu belirtiyor. Belediyelerin büyük bir kısmı,evde bakım hizmeti ve sosyal hizmet merkezleri aracılığıyla yakınları olmayan yalnız yaşayan yaşlıların, kronik hastalığı olanların, engelli kişilerin, karantinaya alınanların evlerine günlük gıda dağıtımını organize etmektedir.

Bakanlığın web sitesinde bilgi bulunan telefon hatları da açıktır. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezi aranarak gıda ve ilaç alışverişi yapılmasının talep edilebileceği telefon numaraları hakkında bilgi edinilebilir.

Rusinova,"Herkesi yardıma muhtaç yalnız yaşayan bir yaşlı tanırlarsa, 0800 88001 numaralı telefondan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezine bildirmeye çağrıyorum" diye ekledi.


DİĞER HABERLER