BALKANLAR’DA ‘ALTEPE’ İZLERİÇarşamba, 04 Ekim 2023

BALKANLAR’DA ‘ALTEPE’ İZLERİ

  • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Balkanlar’da ecdat yadigârı tarihi ve kültürel eserlerin ayağa kaldırılması çalışmalarına öncülük eden Recep Altepe, sivil hayatta da hayırseverlerin destekleriyle bu girişimlerini aralıksız sürdürüyor.
  • Geçtiğimiz hafta bir grup hayırsever iş insanı ile birlikte Bulgaristan’ı ziyaret eden Altepe, Şumnu, Koşukavak ve Killi’de yaptırılan cami ve minarelerin açılışını gerçekleştirdi. 

Türkiye ve Bulgaristan arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler son dönemde ivme kazanırken, yerel yönetimlerin ve STK’ların yanı sıra gönüllü heyetlerde iki ülke arasında iz bırakan çalışmalara imza atıyor.

Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Bursa’da, 2004-2009 yılları arasında Osmangazi Belediye Başkanlığı, 2009-2017 dönemi arasında ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Recep Altepe, ‘evlad-ı fatihan’ topraklarında sayısız Osmanlı anıtsal yapısını ihya ettiği 13 yıllık görev süresinin ardından Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında yeni köprüler kurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Bulgaristan’ın Mestanlı, Kubrat ve Kırcaali şehirlerine bağlı köylerde yaptırılan minare ve ibadethanelerin açılışını yapan Altepe, Eylül ayının son haftasında da Bursalı hayırseverlerle beraber bu ülkeyi ziyaret ederek yeni ibadet yapılarının açılış kurdelesini kesti.

GENİŞ KATILIMLI AÇILIŞLAR

Altepe ve beraberindeki heyet, Şumnu’ya bağlı Yusufhanlar ve Killi’ye bağlı Malkoç köylerindeki cami minareleri ile birlikte Koşukavak’a bağlı Sultanlı Cami’nin açılışını yaptı. Recep Altepe ile birlikte açılışlara Bursalı iş insanları İlhan Arslan, Yusuf Arslan, Emin Karakaya, Mümin Vatansever, Orhan Varlı, Metin Altepe, Ali Hafızoğlu, Muhsin Özlükurt, Rıfat Yolu, Hüseyin Kuralay, Uğur Güler ve Neşet Çakmaklı katılırken, bölgelerin belediye başkanlarının yanı sıra kanaat önderleri ve köy sakinleri de geniş katılım gösterdi.

‘BİZİM İÇİN BİR GÖREV’

Açılışlarda konuşan Recep Altepe, Bulgaristan’dan Kuzey Makedonya’ya, Bosna-Hersek’ten Kosova’ya kadar tüm Rumeli coğrafyasının Türkiye ile yüzyıllardır kader birliği yaptığını vurgularken, Türk ve Müslüman kimliğin Balkanlar’ın ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi. Osmanlı’dan kalan anıtsal eserlerin ayağa kaldırılması için 20 yıldır birçok girişimde bulunduklarını ifade eden Altepe; “Biz bu çalışmalarımızı, hayırseverlerimizin katkılarıyla bir görev ve sorumluluk duygusu içinde yapıyoruz. Medeniyetimizin kültürel birikimini geleceğe taşıdığımız sürece bu kardeşliğimizi sürdürebiliriz. Bu yolda atılan her adım, yüzlerce yıllık bir caminin restorasyonu, bir sebilin ihyası, bir okulun inşası, hep bu kardeşlik köprülerinin daha güçlü kılınması içindir” diye konuştu.

‘BURSA BALKANLAR’IN YANINDA’

Bursa’nın kalbinin Balkanlar’da attığını ve bunun için ihmal edilemez olduğunu belirten Altepe; “Komünizm nedeniyle yaşanan kopukluk artık yerini dostluğun ve kardeşliğin pekiştirilmesine bıraktı. Bu anlamda da öncü şehir Bursa oldu. Balkanlar’ın her şehrinde Bursa’nın izleri var. İşte açılışını yaptığımız Yusufhanlar’daki, Malkoç’taki, Sultanlı’daki camiler ve minareler bunun güzel bir örneğini oluşturuyor. Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ ve Yunanistan olmak üzere tüm bölgelerdeki faaliyetlerle suni bir bağlantı değil, güçlü bir bağ kuruyoruz. Sadece mimari yapıların ayağa kaldırılması değil, sünnet cemiyetlerinden bayram, kandil ve iftar programlarına kadar sosyal ve kültürel organizasyonlarla da öz kültürümüzü yaşatıyoruz. Bu güzel eserlerin yapılmasına ve yaşatılmasına katkı sunan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Recep Altepe ve beraberindeki heyet Bulgaristan ziyareti kapsamında bazı temaslarda da bulundu. Silistre ve Koşukavak’a bağlı Egrek Köyü’nü ziyaretinin ardından Bulgaristan’daki Türklerin siyasi partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Şumnu’da düzenlediği Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’ne de katılan Altepe, HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ile de bir görüşme yaptı.

HABER-FERHAT ÇALIŞAN

FOTOĞRAF-SEZGİN EREN


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER