Başbakan Borisov: 15 gün içinde Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklikler yapacağızSalı, 30 Mayıs 2017

Başbakan Borisov: 15 gün içinde Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklikler yapacağızFilibe kentini ziyarette bulunan Başbakan Boyko Borisov, "15 gün içinde trafik kazalarını ve kurbanların sayısını sınırlandıracak Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklikler yapmayı umuyoruz. Yapılacak değişiklikler bir kelime veya bir cümleden ibaret, fakat ondan sonra tüm sürecin yönünü değiştirecek. Bu yüzden 1-2 yıl içinde tüm toplumun trafik kurallarının ihlal edilmesine karşı mücadele başlatmasını sağlayalım, çünkü hepimiz birer birer hayatımızı kaybediyoruz. Trafik kazasında yakınını kaybetmeyen insan yoktur" diye konuştu.

Boyko Borisov, geçen asrın 70'li yıllarında kabul edilen yönetmeliğin değiştirileceği yeni bir Uyuşturucu Madde Yönetmeliğinin hazır olduğunu ve görüşünü almak üzere savcılığa gönderildiğini duyurdu. Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikler kan numune alınmasını da etkileyecek. Başbakan, "Şimdiki kanunda kan numunelerin hekim tarafından alınması gerektiği belirtiliyor. Oysa hastanelerde yatan herkes bilir ki, kan numuneleri hemşireler tarafından alınır ve bu durum cezaların iptal edilmesinin yasal dayanağı gösteriliyor. Elektronik ceza fişlerinin kontrol organlarının huzurunda verilmesi gerektiği belirtiliyor. Oysa kameralarla tespit edilen ihlaller için kesilen cezalardan elde edilen gelirlerin toplandığı Trafik Güvenliği Fonu diye birşey yok çoktandır. Onların sertifikalaşması gerekir ve bunun yapılması için 10 günlük bir süre verdim" diye kaydetti.

Borisov'un ifadelerine göre kamera ve video gözetim yapıldığına dair uyarı yapılan tabelaların da indirilmesi gerekir. Başbakan, "Sürücüler uyarı tabelalarını görünce hızı düşürüyorlar, daha sonra ise yükseltiyorlar. Tabela neden olsun ki? Değil mi ki, tüm güzergah boyunca trafik kurallarının gözetilmesi amaçlanıyor "diye retorik soru yöneltti.


DİĞER HABERLER