Başbakan Borisov: GSYİH büyümekte, dış borç azalmakta, vaatlerimizi yerine getiriyoruzPerşembe, 31 Ekim 2019

Başbakan Borisov: GSYİH büyümekte, dış borç azalmakta, vaatlerimizi yerine getiriyoruzBaşbakan Boyko Borisov, bugünkü 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinin görüşüldüğü hükümet oturumunun başında yaptığı konuşmada, "Hükümet vaatlerini yerine getiriyor ve gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) büyümesi ülkenin nasıl geliştiğinin en belirgin göstergesidir" diye kaydetti.

Görev süremizin başında Birleşik Vatanseverler İttifakı mensubu olan mesai arkadaşlarımızla GSYİH'nın 110 milyar levayı aşacağını vaat ettik. Şimdi GSYİH 119 milyar levaya yaklaştık ve dönemin sonuna kadar 130 milyar levaya ulaşacağız, hatta bu rakamı aşacağız. Bu, ülkenin nasıl geliştiğinin en belirgin göstergesidir" dedi.

Başbakan, düşük dış borçlanmada ülkemizin AB'de üçüncü sırada yer aldığını vurguladı.

Borisov, "Yönetimimiz döneminde dış borç tutarı % 31 oranında azaldı ve % 28'den dönem sonuna kadar % 19,5'e, yani % 20 oranının altına kadar düşürmeyi planladık. Bu, gelecek nesillere karşı sorumluluk bilinci ile hareket ettiğimizi ve kazandığımız kadar harcadığımızı göstermektedir. Mili Gelir Ajansı (NAP), İçişleri Bakanlığı (MVR), Milli Güvenlik Devlet Ajansı (DANS), savcılık çalışmaları ve yolsuzluk ve kaçakçılıkla mücadeleden dolayı şu anda AB'de kaçak sigara oranının -% 3.4'lik en düşük seviyede olduğu ülke olmamız tesadüf değil. Bunun da somut bir karşılığı var: bütçe tutarı 3 milyar leva daha fazladır. Bu nedenle öğretmen maaşlarının artırılmasına yönelik programı uyguluyoruz ve tüm sektörlerde çalışanların gelirlerinde % 10 artış olması için daha fazla kaynak öngörülmektedir" diye açıkladı.

Başbakan, 2020 yılı devlet bütçesinde eğitim, sağlık ve savunma için daha fazla fon ayrıldığını belirtti. Borisov, ayrıca işsizlik oranının rekor seviyede düşük olduğunu ve sadece çalışmak istemeyenlerin çalışmadığının altını çizdi.

Başbakan, "Yalnızca eğitim için 610 milyon leva fazla, yalnızca öğretmenlerin maaşlarının artırılması için 360 milyon leva fazla kaynak öngörüyoruz. Çünkü bir millet olarak ne kadar eğitimli olursak, o kadar rekabetçi olduğumuza inanıyoruz. Daha fazla kaynak ayrılan sağlık sektöründe çalışan hemşirelerin, doktorların da ücretlerinin artırılmasını umuyorum" diye belirtti.

Borisov, gelecek yılın başına kadar Pirogov Hastanesi'ne bağlı son klinik binasının inşaatının tamamlanması ve tüm binada ısı yalıtımı yapılması taahhüdünü üstlendiğini ekledi. Başbakan, "Projeyi tasarlayın, çünkü en çok bu hastane kullanılıyor ve gelecek yıl tüm çalışmalar tamamlansın" diye talimat verdi.

Başbakan, ayrıca 2 milyar levadan fazla tutardaki yeni savaş uçaklarıyla ülkemizin tüm NATO standartlarını da karşıladığını belirtti. Borisov,"Söz verdiğimiz her şeyi yerine getiriyoruz. Kültür, spor, altyapı projeleri için daha fazla para ayrıldı" diye sözlerini tamamladı.


DİĞER HABERLER