Başbakan Borisov, Hemus otoyolunda süren inşaat çalışmalarını incelediÇarşamba, 29 Temmuz 2020

Başbakan Borisov, Hemus otoyolunda süren inşaat çalışmalarını incelediBaşbakan Boyko Borisov, Hemus otoyolunun Şumnu ve Tırgovişte ilçelerinde yer alan kesimlerinde süren inşaat çalışmalarını yerinde denetledi. Başbakan, denetleme sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Şu anda Kuzey ve Kuzeybatı Bulgaristan'da altyapı çalışmaları yapıyoruz. Her ay Hemus otoyolunun inşaatında ilerleme kaydediliyor. Bütün bunlar gençler için yapılıyor" diye kaydetti.

Bakanlar Kurulu kararıyla hükümet, bu kesimin inşaatı için 81.4 milyon leva sağladı. Bu miktarla Şumnu ve Tırgovişte ilçelerinde yer alan Hemus otoyolunun Buhovtsi ve Belokopitovo arasındaki 16,3 km'lik kesiminde süren inşaat ve montaj işlerinin maliyetlerine yönelik ödemeler yapılacak.

Sözleşmeye göre kesimin 2021 yılında hazır olması gerekir, ancak ekipler son derece sıkı çalışıyor ve herhangi yeni bir zorluk ortaya çıkmazsa, inşaatın planlanandan daha erken tamamlanması mümkün.

Borisov, Buhovtsi ve Belokopitovo arasındaki kesimde köprü inşaatlarını incelediği sırada, "Burası yarım yıl önce çamur ile doluydu. Şimdi ise kirişler bile konulmuş" diye vurguladı.

Şu anda Hemus otoyolunda Boğaza kavşağından Lofça-Plevne kavşağına uzanan kesim inşa ediliyor ve Veliko Tırnovo şehrinin her iki tarafında otoyol inşaatına hazırlık yapılıyor.

Başbakan, güzergah boyunca yapılan kazılardan ortaya çıkan arkeolojik buluntuların, Bulgarların zengin kültürel ve tarihi mirasının tadını çıkarabilmeleri için sergilenecekleri müzelere verildiğine dikkat çekti.

Hemus otoyolunun kesimlerinde 4 000'den fazla kişi çalışıyor. Karayolunun 2024 yılına kadar tamamlanması, Kuzey Bulgaristan'ın geleceği ve bölgenin modernizasyonunun Sofya ve Varna arasında hızlı ve güvenli yol bağlantısı sağlayacak olan Hemus otoyolunun inşasıyla ilgili olduğu için hükümet yönetim programında büyük bir öncelik.

Bugün daha önce Borisov, Tırgovişte bölgesinde 44 kilometrelik gaz boru hattı bölümünde yapılan çalışmaları da denetledi.
Borisov, "Balkan Akımı'nın tüm güzergahı boyunca şu anda çalışmalar sürüyor. Nesillerin onlarca yıl boyunca bir gün Bulgaristan'ın doğalgaz arzını çeşitlendirileceğini ve Azerbaycan, ABD, Katar, İsrail ve diğer herhangi bir ülkeden gaz alma fırsatına sahip olacağını konuşuyorlardı, bu ise artık bir gerçek oldu" dedi. Başbakan, ülkede büyük altyapı tesislerinin yapımının devam ettiğine dikkat çekti.

İnceleme sırasında Burgartransgaz Şirketi İcra Müdürü Vladimir Malinov, Başbakan'ı doğal gaz boru hattı projesinde kaydedilen ilerleme hakkında bilgilendirdi ve Yunanistan ile ülkemiz arasındaki gaz boru hattında çıkan arızanın giderildiğini ve güney komşumuza doğal gaz arzının yeniden başlatıldığına dikkat çekti.

Gaz iletim altyapısının genişletilmesine ilişkin Balkan Akım projesi, Bulgaristan hükümetinin önceliği. Projeyle çeşitli kaynaklardan doğal gaz arzı güvenliğinin artırılması ve doğal gaz piyasasında rekabetin ve şeffaflığın arttırması ve bunun, doğal gaz tüketicileri üzerinde olumlu bir etki yaratması amaçlanıyor.


DİĞER HABERLER