Başbakan Borisov, Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Stier ile görüştüSalı, 30 Mayıs 2017

Başbakan Borisov, Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Stier ile görüştü Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı İvo Davor Stier ile yaptığı görüşmede, "Bulgaristan, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyelik perspektifi ve bölgede istikrarın garanti edilmesi konusunda aktif olarak çalışmaya devam edecek" diye kaydetti.

Başbakan Borisov, "Batı Balkan ülkelerinin AB ve Avrupa-Atlantik entegrasyonundan başka bir alternatifi yoktur" diye belirtti ve bu konuda ülkemizin daima tutarlı bir pozisyonu olduğunu vurguladı. Borisov, bölgede ülkelerle hem coğrafi, hem tarihi bağlantıları olan Bulgaristan ve Hırvatistan'ın Balkanlar'da yaşanan sorunları ve süreçleri daha iyi anladığını ve kıtanın bu kısmında barışın ve istikrarın sağlanmasında AB'de öncü rol oynayabileceklerinin altını çizdi.

Geçen yıl Bulgaristan'ın, bu yıl ise Hırvatistan'ın başkanlık ettiği Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'nin bu yönde bir araç olduğu belirtildi. Haziran ayının sonunda Dubrovnik şehrinin ev sahipliğinde yapılacak zirve toplantısında Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'ne iştirak eden ülkeler arasında temasların derinleştirilmesi beklentisi içinde olunduğu ifade edildi.

Borisov ve Stier, AB çerçevesinde iki ülke arasındaki işbirliği ele aldılar. Onlar, AB'nin ortak bir enerji politikası gerçekleştirmesine ihtiyaç duyulduğu görüşünde birleşerek, Bulgaristan ve Hırvatistan'ın AB'nin ortak bir savunma politikasından çıkarı olacağının altını çizdiler.

Başbakan, Bulgaristan ve Hırvatistan arasındaki siyasi diyalogun son yıllarda son derece aktif olduğunu kaydederek, iki ülke arasında çözüm bekleyen sorunlar olmadığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İkili işbirliğin altyapının gelişimi alanında geliştirilebileceği belirtildi. Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Stier, AB fonlarından yararlanma konusunda deneyimini paylaşmasından dolayı Bulgaristan'a özel olarak teşekkür etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER