Başbakan Borisov: İşletmelere yardım etmeye devam ediyoruzSalı, 30 Haziran 2020

Başbakan Borisov: İşletmelere yardım etmeye devam ediyoruzBaşbakan Boyko Borisov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada haziran ayında Bulgaristan'da ekonomik durumla ilgili son anket verilerine atıfta bulunarak COVID-19 krizi koşullarında ülkemizdeki iş ikliminin üst üste ikinci ay iyileşmekte oldğunu kaydetti.

Nisan ayında % 42'ye düştükten sonra iş ikliminin genel göstergesi mayıs ayında yüzde 11,8 puan ve haziran ayında daha yüzde 11,4 puan arttı. Bu gelişme, sanayi, inşaat, perakende ve hizmet sektörlerinde daha elverişli iş ikliminden kaynaklanmaktadır.

Borisov, "Salgına rağmen ülkemizde birçok sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar faaliyetini durdurmadı. Bulgar işletmelerine yardım etmeye devam ediyoruz. AB'nin desteğiyle de yakında Bulgaristan ekonomisinin krizden önceki mükemmel durumuna döneceğini umuyoruz" diye kaydetti.

Borisov, başka bir açıklamasında AB Komisyonu'nun Bulgaristan'da koronavirüs krizinden etkilenen orta büyüklükteki işletmeleri desteklemek için 200 milyon leva devlet desteği vermesini onayladığını bildirdi. Destekleme tedbirinden yaklaşık 1 500 şirketin faydalanması bekleniyor. Destek miktarı, 31 Aralık'tan önce sağlanacak.

Bu destek, Bulgaristan'da işletmeleri ayağa kaldırmak için bir başka finansal araçtır. Yalnızca 60/40 tedbiri kapsamında şu ana kadar yaklaşık 150 000 kişilik istihdamın korunduğu 114, 7 milyon levalık destek ödendi.

Başbakan, "Desteklenen sektörlerin kapsamını genişletmek üzereyiz. Mikro ve küçük ölçekli işletmeleri destekleme programı başlamıştır. Bu program kapsamında işletmeler 3000 ile 10 000 leva arasında hibe alabilecek" diye belirtti.


DİĞER HABERLER