Başbakan Borisov: İstanbul'daki saldırı, barışın savaşla sağlanamayacağına dair sıradaki dersÇarşamba, 29 Haziran 2016

Başbakan Borisov: İstanbul'daki saldırı, barışın savaşla sağlanamayacağına dair sıradaki dersBulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Brüksel'de Bulgar gazetecilerinin ricası üzerine İstanbul Uluslararası Atatürk Havalimanı'nda yapılan canlı bomba saldırısıyla ilgili şöyle bir yorumda bulundu: "Bu savaşlar devam ettikçe ve insanlar Amerikan, Fransız, Rus veya Türk roketi arasında seçim yapmaksızın bombalandıkça günlerimiz böyle geçecek. Bu olayın siyasilere barışın savaşla sağlanamayacağına dair sıradaki ders olmasını umuyorum".

Başbakan, "Saldırılar İstanbul'da olsun, Paris'te olsun, Belçika'da veya Rus metrosunda olsun-bize aynı mesafede uzak ve yakındır. Uçakları kabul edip, hava sahasında verilen trafik hizmetlerine yardımcı olmak için çaba sarf ettiğimizin dışında mesafe olarak fark etmiyor" diye kaydetti.

Başbakan, "Bu Türkiye'de gerçekleştirilen sıradaki saldırı. Dün akşam Türkiye'nin yöneticilerine ve hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına taziyelerimi sundum, yaralananlara acil şifalar diledim. Bu olay Türkiye'ye ve bölgede turizme son derece büyük bir darbe" dedi.

Borisov, Bulgaristan'da havalimanlardaki güvenlik önlemleriyle ilgili soruya şöyle cevap verdi: "Bulgaristan'da teori açısından gerekli tüm güvenlik önlemleri alınıyor. Ulaştırma ve İçişleri Bakanları havalimanlarını kontrol ediyorlar. Siz de bilirsiniz ki, Brüksel'de olduğu gibi yolcular artık havalimanı terminalinin dışında kontrol ediliyorlar" dedi.


DİĞER HABERLER