Başbakan Borisov, işveren ve sendika örgütleriyle enerjide sorunları ele aldıPerşembe, 29 Kasım 2018

Başbakan Borisov, işveren ve sendika örgütleriyle enerjide sorunları ele aldı Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda düzenlenen toplantıda işveren ve sendika örgütlerinin temsilcileriyle enerji sektöründeki güncel konuları tartıştı. Görüşmelere Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Ulusal Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Delyan Dobrev, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa Emek Konfederasyonu başkanları Plamen Dimitrov ve Dimitır Manolov, Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) ve Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) başkanları Kiril Domusçiev ve Vasil Velev'in yanı sıra Bulgaristan İktisat Odası (BSK),Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası (BTPP) ve Bulgaristan Endüstriyel Enerji Tüketicileri Federasyonu (BFİEK) temsilcileri katıldı.

Sendika başkanları, Maritsa Doğu enerji kompleksinin kapasitesini koruma konusunu gündeme getirdiler ve protesto eylemlerinin nedenlerini belirttiler. Bakan Petkova, katılımcıları hükümetin bu konuda aldığı tedbirler hakkında bilgilendirdi. Bakan, Maritsa havzasındaki madenlerin ve termik santrallerin Bulgaristan ve bölgenin enerji sisteminin işleyişi için stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca ülkemizin Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenecek olan iklim değişikliği konulu konferans için ülkemizin pozisyonu da ele alındı. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen Bulgaristan'ın pozisyonu, karbon emisyonları için daha iddialı hedefleri desteklememektedir.

İşveren örgütlerinin temsilcilerine göre, Bulgaristan enerji sektörünün serbestleşme sürecini tamamlamak için tedbirler alınmalıdır. Toplantıya katılanlar, piyasa fiyatlarında elektrik satışının uzun vadede sektörde istikrarı sağlayacağı görüşü etrafında birleşti.

Enerji sektörü ile ilgili bir sonraki toplantı düzenlenecek.


DİĞER HABERLER