Başbakan Borisov, Kore Cumhurbaşkanı Moon Jeong-in ile bir araya geldiCuma, 27 Eylül 2019

Başbakan Borisov, Kore Cumhurbaşkanı Moon Jeong-in ile bir araya geldiBaşbakan Boyko Borisov, Kore Cumhuriyeti'ne yaptığı dört günlük resmi ziyareti kapsamında Kore Cumhurbaşkanı Moon Jeong-in ile bir araya geldi. Başbakan, Seul'e yaptığı resmi ziyarette kurulan verimli siyasi diyalogdan memnuniyet duyduğunu belirtti. Başbakan Borisov, "Şimdi bizim ödevimiz, inşa edilen siyasal güvene dayanan ikili işbirliği kavramının içini anlamla ve somut ve ratik sonuçlarla doldurmaktır" diye vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmede Bulgaristan Başbakanı ülkemizin önceliğinin Kore yatırımlarını çekmek ve Bulgaristan'ın ihracatını Kore Cumhuriyeti'ne doğru genişletmek olduğunu belirtti. Başbakan Borisov, Kore'de iş dünyasının gözünü Bulgaristan'a çevirmesini teşvik etmek için Cumhurbaşkanı Moon ve hükümetinin yardımına güvendiğimizi söyledi. Borisov, çok iyi bir iş ortamı, düşük vergi yükü, vasıflı işgücü ve geniş AB pazarına erişim gibi Bulgaristan ekonomisinin rekabet avantajlarına vurgu yaptı.

Kore Yarımadası'ndaki durumla ilgili olarak Başbakan Borisov, Bulgaristan'ın pozisyonunun tutarlı ve kesin olduğunu ve diplomatik kanallar aracılığıyla barışçıl bir çıkış yolu bulma lehine olduğunu belirtti. Başbakan," Bulgaristan, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki diyaloğ görüşmelerinde ilerleme sağlamada ve Kore Yarımadası'ndaki gerilimi azaltmada Kore Cumhuriyeti'nin lider rolünü ve Sayın Cumhurbaşkan, sizin kişisel çabalarınızı takdir etmektedir" diye ekledi. Bulgaristan Başbakanı, Kore Yarımadası'nda sürdürülebilir barış ve istikrara kavuşma konusunda diplomatik çabaların devam edeceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Kore Cumhurbaşkanı Moon Jeong-in, "1990'da diplomatik ilişkiler kurduğumuzdan bu yana ilk kez bir Bulgaristan Başbakanı Kore'yi ziyaret ediyor. İkili ilişkilerimizin 30. yıldönümünü gelecek yıl kutlayacağımızdan dolayı ziyaretiniz büyük önem taşıyor" dedi.

Kore Cumhurbaşkanı, Başbakan Boyko Borisov'un mükemmel liderliği sayesinde Bulgaristan'ın Balkan ülkeleri arasında lider olduğunu söyledi. Moon Jeong-in, ayrıca ülkemizin AB üye devletleri arasında sağladığı ekonomik büyümenin yanı sıra, 2018'deki AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı'nın yüksek takdir edildiğine dikkat çekti.

Kore Cumhurbaşkanı," Her iki taraf da ticaret, yatırım, enerji, savunma sanayii alanındaki pratik işbirliğini genişletme potansiyeline sahiptir" diye vurguladı ve Boyko Borisov'un ziyareti sırasında yapılan görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Moon Jeong-in, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığını vurgulayarak iyi iş yapma koşulları ve düşük vergilendirmeyle Koreli şirketleri çektiği için Bulgaristan'ın reklamını yapmayı taahhüt etti.

Görüşme sırasında Kore tarafından Bulgar uzmanlarının ne kadar iyi olduklarını duydukları için bilişim teknolojileri (BT) sektöründe işbirliği teklif edildi. Kore Cumhurbaşkanı, ayrıca Bulgaristan'daki Koreli turistlerin artması nedeniyle turizmde daha yakın bir ortaklık olması gerektiğini ve kendisinin de Nesebar'dan çok etkilendiğini belirtti.

Başbakanı Borisov, görüşmenin sonunda Başbakan olalı beri yalnızca iş yapılabilecek ve gerçek sonuçların alınabileceği yerleri ziyaret ettiğini söyledi.


DİĞER HABERLER