Başbakan Borisov, Saraybosna'daki Butmir Askeri Üssü'nü ziyaret ettiCuma, 27 Ekim 2017

Başbakan Borisov, Saraybosna'daki Butmir Askeri Üssü'nü ziyaret etti Başbakan Boyko Borisov, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Butmir Askeri Üssü'nü ziyaret etti. Bu ziyaret, eski Yugoslavya'nın dağılmasından sonra bir Bulgaristan Başbakanı'nın Bosna Hersek'e yaptığı ilk ziyarettir.

Askeri üssünde Borisov, Avrupa Birliği (AB) Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu Komutanı Avusturyalı Tümgeneral Anton Waldner ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusundan NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Robert Houston ile görüştü.

Borisov, AB Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu'nun önemli olduğunu belirterek, operasyonun ülkede ve Batı Balkanlarda siyasi istikrarın ve güvenlik ortamının korunması açısından kilit rol oynadığının altını çizdi.

Bulgaristan Başbakanı, "Operasyon ülkede demokratik reformların gerçekleşmesine yardımcı oluyor ve silahlı kuvvetleri destekliyor. Bu operasyonda yer alan Bulgar askerlerin de bu yöndeki hedeflere ulaşılmasına katkı sağladığına inanıyorum" diye kaydetti.

Borisov ve Tümgeneral Waldner, AB Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu'nun Saraybosna NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı ile iyi bir işbirliği içinde yürütülmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler ve Tümgeneral Waldner, operasyona katılan Bulgar askeri kontenjanında yer alan görevlilerin performansını yüksek değerlendirdi.

NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Robert Houston, Bulgaristan Başbakanı'nı kızıyla birlikte karşıladı. Tuğgeneral Houston'un kızı Bulgarca konuşuyor, çünkü annesi Bulgar'dır.

İkisi Saraybosna NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'nın bölgede güvenlik ve ülkenin AB'ye entegrasyonu açısından oynadığı rolünü ele aldılar.

Borisov, "Bulgaristan, Bosna Hersek'in NATO'ya katılımı için hazırlık aktiviteleri yapmasını ve güvenlik ve savunma alanında AB ile NATO arasındaki iyi işbirliğinin derinleştirilmesini destekliyor" diye kanaat getirdi.

EUFOR "Althea" operasyonunda görevli Bulgar askeri kontenjanla görüşen Borisov, fırsatı kullanarak misyon kapsamındaki görevlerini yerini getirmede gösterdikleri profesyonellik ve çabalarından dolayı askerleri tebrik etti.

Başbakan, onlara Tümgeneral Waldner ve Tuğgeneral Houston'un kendilerini övdüğünü söyledi.

Boyko Borisov'un Bosna Hersek'i ziyaret programı bugün üst düzey resmi görüşmelerle devam edecek. Ziyaret kapsamında hükümetler düzeyinde yapılan uluslararası karayolu yolcu ve yük taşımacılığına ilişkin anlaşmada değişiklik yapılması için bir sözleşme imzalanacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER