Başbakan Borisov, sendikacılar ve işverenlerle görüştüÇarşamba, 26 Temmuz 2017

Başbakan Borisov, sendikacılar ve işverenlerle görüştü  Başbakan Boyko Borisov ile görüşme yapan Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AOBR) temsilcilerinin on yıllık on sorunu ortaya koydukları bildirildi. Görüşmeden sonra açıklama yapan Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği Başkanı Vasil Velev, "Bu sorunların beşi bu yılın sonuna kadar çözülecek. İş ortamı, ekonomik kalkınma ve çalışanların mesleki yeterliliğinin artırılması üzerinde konuşuldu. Müzakereye açık olmayan konu yok" dedi.

Tartışmalı konuların Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi tarafından çözümü konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Hizmet süresi primi konusuna gelince Maliye Bakanı Vladislav Goranov, konunun hükümetin öncelikleri arasında yer almadığının altını çizdi.

Goranov, "Bakanlar Kurulu, Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyinde normal diyaloga geri dönülmesini arzu ediyor. Tartışmalara ve hakaretlere son verilmesi gerekir. Her konuda herkes aynı görüşte olamaz" dedi. Kısa bir süre hükümetin program hazırlanması beklendiği anlaşıldı.

Maliye Bakanı, tartışmalı konuların çözümü konusunda sendikacıların ve işverenlerin akıllı davranacağına inandığını dile getirdi. Başbakan ile sendikal örgütlerin ve iş dünyasının tartışmaları sürdürme konusunda siyasetçileri örnek aldığı sonucuna vardıklarını ve onlardan siyasetçiler gibi birbirine girmemeleri ricasında bulunduklarını dile getirdi.

Goranov'un ifadelerine göre işçi maaşlarının belirlenmesine ilişkin mekanizmalara bağlı kalınmaması gerekir. Sendikal ve işveren örgütleri arasında tartışma çıktığı zaman hükümetin uzlaşma sağlanması için müdahale edeceği anlaşıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER