Başbakan Borisov: Suudi Arabistan, bizim gelecek vaat eden ortağımızPazartesi, 25 Şubat 2019

Başbakan Borisov: Suudi Arabistan, bizim gelecek vaat eden ortağımız Başbakan Boyko Borisov, dün Başbakanlık konutunda Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi Danışmanı Prens Türki Fahad Bin Bin Muhammed Bin Abdülazis Al Saud ve başkanlık ettiği heyetle bir araya geldi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Borisov ve Prens Türki Bin Muhammed, altyapı, enerji, sanayi ve gıda endüstrisi alanındaki ikili işbirliğini konuştular.

Dünkü görüşmeler, Başbakan Boyko Borisov'un 2017 yılı Kasım ayı sonunda Bulgaristan-Suudi Arabistan ilişkileri tarihinde iki ülke arasında 1995 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Suudi Arabistan Krallığı'na ilk üst düzey ziyaretinden sonra kurulan diyaloğun bir parçasıdır.

Prens Türki Fahad Bin Bin Muhammed Bin Abdülazis Al Saud'un Bulgaristan ziyareti, o zaman Riyad'da varılan anlaşmaların uygulanması bağlamında gerçekleştirildi. Başbakanlık konutunda yapılan toplantının amacı, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmek için somut eylemleri ele almaktı.

Borisov, Prens Türki Bin Muhammed ile görüşmesinde, "Suudi Arabistan, Bulgaristan'ın gelecek vaat eden dış ekonomik ortağıdır" diye belirtti.

Prens Türki Bin Muhammed, konukseverlik için yürekten teşekkür ederek iki ülke arasındaki üst düzeyde işbirliğini memnuniyetle karşıladı.

Prens Türki Bin Muhammed," Bugünkü ziyaret bunu doğrulamaktadır. Ekonomi, ticaret ve politika alanındaki tüm fikirlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışacağız" diye sözlerine ekledi.

Prens Türki Bin Muhammed'in başkanlığındaki heyette Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Danışmanı Ahmed Agil Alhatib, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Başkan Yardımcısı Khalid Sulayman Alhudairi ve başka isimler vardı.

Suudi Arabistan heyetinin, Bulgaristan temasları kapsamında Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un mevkidaşı ile somut projeler üzerine çalışmalara başlamaları üzere Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesi kararlaştırıldı.


DİĞER HABERLER