Başbakan Borisov, Suudi Arabistan'ı ziyarette bulunuyorÇarşamba, 29 Kasım 2017

Başbakan Borisov, Suudi Arabistan'ı ziyarette bulunuyorBaşbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Suudi Arabistan'ı ziyarette bulunduğu bildirildi. Borisov, Bulgaristan-Suudi Arabistan ilişkileri tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ilk üst düzey yönetici oldu.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Borisov bugün Kral Salman bin Abdülaziz el Suud ile bir araya gelecek. Daha sonra ise Borisov, Dışişleri Bakanı Adel el-Jubaira ve Enerji, Sanayi ve Mineral Kaynakları Bakanı Halid al Falih ile de görüşecek.

Bulgar hükümet heyeti kapsamında Bulgaristan'ın eski Kral'ı ve eski Başbakan'ı II. Simeon da onur konuğu olarak Suudi Arabistan'ı ziyarette bulunuyor.

Borisov'un başkanlığındaki Bulgar hükümet heyeti, dün akşam Riyad King Khalid Uluslararası Havalimanı'ndaki Kraliyet Terminali'nde Riyad EmiriFaysal bin Bandar el-Saud ve Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman Abdul Mohsen al Fadley tarafından karşılandı.

Ziyaretin amacı iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesidir. Güvenlik, enerji, ticaret, ulaşım, turizm gibi önemli alanlarla ilgili konular ele alınacak.

Borisov'a eşlik eden resmi heyette Başbakan Yardımcıları Ekaterina Zaharieva ve Krasimir Karakaçanov, Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porojanov, Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Ivaylo Moskovski ve Turizm Bakanı Nikolina Angelkova yer alıyorlar.

Ziyaret kapsamında tarım alanında işbirliği anlaşması, ortak komisyon kurulmasına ilişkin anlaşma ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olmak üzere hükümet düzeyinde üç işbirliği anlaşması imzalanması bekleniyor.


DİĞER HABERLER