Başbakan Borisov, taşımacıları sınırı kapatmamalarına ikna ettiPazartesi, 25 Nisan 2016

Başbakan Borisov, taşımacıları sınırı kapatmamalarına ikna etti Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, "Başbakan Boyko Borisov'un konuya müdahalesinden sonra Bulgar taşımacıları Yunanistan ile sınırı kapatmayacaklar, fakat bu onların son tavizleridir" diye bildirdi.

Bugün Borisov ve Moskovski, birkaç ay önce Yunan çiftçilerinin sınırı kapatmalarına karşılık vermek amacıyla Paskalya ve Gergövden (Hıdrellez) kutlamaları dolayısıyla tatil günlerinde Bulgaristan-Yunanistan sınırını kapatmamalarına ikna etmek için protesto planlayan Bulgar taşımacılarının temsilcileriyle görüştüler.

Yapılan temaslardan sonra Moskovski, Başbakan adına tüm taşımacı birliklerine teşekkürlerini ifade etti. Bakan, "Onlar anlayışlı davranarak, sınırın normal işlevlerini yerine getirip, Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarının serbest giriş çıkış yapabilmeleri için geri adım atmayı kabul ettiler" dedi.

Moskovski, "Yunanistan'a çağrı içeren ültimatom niteliğinde bir deklarasyon beyan edilecek. Şimdiden sonra sınırın kapatılmasına izin verilmesi halinde dolayısıyla tüm sektörlerin temsilcileri de buna maksimum ölçüde karşılık verilmesi için sınırı kapatacakları çağrısı yapılacak" diye uyarıda bulundu.

Taşımacılar Birliği'nden Lübomir Stolarski de daha fazla taviz verilmeyeceğini belirterek, "Deklarasyonu imzalamak isteyen başka branş temsilcilerini de katılmaya çağırıyoruz, fakat bir kez daha Bulgaristan-Yunanistan sınırının yasalara aykırı olarak kapatılması halinde sadece taşımacılar ve turistler arasında değil, her şeye, Yunanistan ile tüm ilişkilere karşı ciddi bir direnç oluşturulmasını düşünüyoruz" dedi.

Görüşmeden sonra Tur Operatörleri ve Seyahat Acentaları Birliği'nden Bayko Baykov, sınırın bir kez daha kapatılması halinde karşılık vermek için düzenlenecek protestoların neden olacağı mali kayıpları turizm branşının kabulleneceğini belirtti. Baykov, "Anlaşıldığı üzere komşularımıza ültimatom verdik. Eğer gerçekten Avrupalı olmamızı, birlikte iş yapmamızı ve misafirlik yapmamızı istiyorlarsa, bizi dikkate almalılar. Aksi taktirde nasıl bir bedel ödersek ödeyelim biz onlara dişlerimizi göstereceğiz" diye uyardı.

Turizm branşının temsilcileri, Yunan çiftçilerinin bir kez daha sınırı kuşatmaları halinde onlara dişlerini göstereceklerine kanaat getirdiler.

Geçen hafta Tur Operatörleri ve Seyahat Acentaları Birliği'nden Bayko Baykov, taşımacıların Bulgaristan-Yunanistan sınırını kapatmaları halinde Bulgar tur operatörlerinin 100 milyon leva zarara uğrayacaklarını bildirmişti.

Paskalya ve Gergövden (Hıdrellez) tatil günlerinde 110 bin Bulgaristan vatandaşının Yunanistan'a, 80 bin Yunanistan vatandaşının da Bulgaristan'a yolculuk yapmaları bekleniyor. Sınırın kapatılması tehdidinden dolayı önceden yapılan rezervasyonların iptal edildiği belli oldu.


DİĞER HABERLER