Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüCuma, 26 Ağustos 2016

Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "İnanıyorum ki, AB ve Türkiye'nin de ortak iradesiyle mülteci krizine çözüm bulacağız" dedi. İkisi Borisov'un İstanbul ziyareti kapsamında Dolmabahçe Sarayı'nda görüştüler.

Başbakan'ın ifadelerine göre önümüzdeki aylar, AB üyesi ülkeler arasındaki dayanışma temelinde ve Türkiye ile diyalog içerisinde alınması gereken doğru müzakere kararlarının alınacağı zor aylar olacak. Başbakan, "Ben Avrupa ve Türkiye elbirliğiyle hareket ederlerse, bölgeye daha büyük istikrar getireceklerine eminim" dedi. Borisov, "Her devletin kendini kurtarmaya çalışması yanlış bir yaklaşım, çünkü bu AB değerlerine aykırı gelmektedir" diye görüş beyan etti.

Başbakan, "Biz Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz, Vişegrad Dörtlüsü ülkelerine de dayanışma çağrısı yapıyorum" diye belirtti. Borisov, "Biz mülteci sorununu sadece Bulgaristan için daha bugün çözebiliriz, fakat ben bunun bedelini Yunanistan veya başka Avrupa ülkelerin ödemesini istemiyorum" dedi.

Başbakan, Türkiye'nin destek vermeye hazır olması ve Bulgaristan'a sığınmacı baskısını azaltma sorumluluğunu üstlenmesinden dolayı teşekkür ederek, tekrar AB üyesi ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini ve her bir Avrupa ülkesinin toprak bütünlüğünün korunmasını arzu ettiğini belirtti.

Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı'nı Belene Nükleer Enerji Santrali projesi ile ilgili Cenevre'deki Tahkim Mahkemesi'nin Ulusal Elektrik Kurumu (NEK) ve Atomstroyexport Şirketi arasında ticaret anlaşmazlığına ilişkin kararının ardından Bulgaristan'ın tavrı ve gerçekleştirilebilecek büyük enerji projeleriyle tanıştırdı.

Borisov, Bulgaristan'da Doğalgaz Dağıtım Merkezi'nin kurulmasının bölgede ve Avrupa'da bulunan ülkelere kaçınılmaz fırsatlar sunacağını vurguladı.

Görüşmede Erdoğan ülkemizin darbe girişiminden sonra pozisyonu için teşekkürlerini ifade etti.


DİĞER HABERLER