Başbakan Borisov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile makamında görüştüCuma, 31 Ocak 2020

Başbakan Borisov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile makamında görüştü  Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile makamında görüştü.

Başbakan, "Türkiye ile ikili ilişkilerin istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimi Bulgaristan dış politikasının önemli bir parçasıdır" diye kaydederek, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ilkeleri çerçevesinde Bulgar ve Türk taraflarının yürüttüğü yoğun ikili siyasi diyaloga dikkat çekti. Borisov'un ifadesine göre, Çavuşoğlu ile şimdiki ve daha önce Davos'ta gerçekleştirdikleri görüşmenin yanı sıra İstanbul'da Türk Akım doğal gaz boru hattının açılış töreni kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme, iki ülke arasındaki ilişkilerdeki olumlu atmosferi pekiştirmek için iyi bir fırsattır.

Başbakan Borisov, Türkiye'nin yakın komşumuz, NATO'da müttefikimiz ve Avrupa'ya göç baskısı, terörizmle mücadele, enerji kaynakları ve enerji güvenliği, altyapı, tarım, ticaret ve ekonomi gibi alanlarda yaşanan bir dizi zorluğun üstesinden gelmek için AB'nin önemli bir ortağı olduğunu söyledi.

Başbakan,"Türkiye'nin Mart 2016 AB-Türkiye Zirvesi Ortak Bildirgesi'nin uygulanmasına olan bağlılığının yanı sıra ortak sınırımızda göç baskısının sıfır düzeyde olmasını sağlayan bu alandaki mükemmel ikili işbirliğini takdir ediyoruz" diye kaydetti. Borisov, Türkiye'nin çok sayıda Suriyeli mülteciye sığınma imkânı sağlayarak ciddi bir yük taşıdığını kaydetti.

Bulgaristan hükümetinin enerji alanında çeşitlendirme amaçlı çalışmalarını vurgulayan Başbakan, gaz tedarik yollarının çeşitlendirilmesine katkıda bulunacak iki ülkenin gaz iletim şebekelerinin birbirine bağlanmasının geliştirilmesi ile ilgili olarak Bulgaristan ve Türkiye arasındaki işbirliğini vurguladı. Borisov, gaz iletim altyapısının Bulgaristan-Türkiye sınırından Bulgaristan- Sırbistan sınırına kadar genişletilmesi projesinin uygulanması konusunda Bulgaristan devletinin faaliyetlerine de dikkat çekti. Başbakan, Türkiye'nin Güney Gaz Koridoru'nun geçtiği ülkelerden biri olduğunu ve Bulgaristan'ın Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattı projesi ile bu koridorun geliştirilmesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu da vurguladı.

Borisov ve Türkiye Dışişleri Bakanı arasındaki görüşmede Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi için önemli bir potansiyelin varlığı üzerinde duruldu. Başbakan, Ocak - Eylül 2019 döneminde yıllık bazda % 10,7 oranında yükselerek 3 017 milyon Euro'ya ulaşan Türkiye ile ticaret hacminin artışına dikkat çekti. Turizm, gelişme potansiyeli yüksek olan iki ülke arasında başka bir işbirliği alanı olarak gösterildi.


DİĞER HABERLER