Başbakan Borisov ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, telefonda görüştülerÇarşamba, 31 Ağustos 2016

Başbakan Borisov ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, telefonda görüştüler Başbakan Boyko Borisov ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk bugün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde 16 Eylül'de Bratislava'da yapılacak olan AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının görüşmesine yapılan hazırlıkları ele aldılar. Telefon görüşmesi, AB Konseyi'nin diğer üyeleriyle de önceden istişarelerde bulunan Donald Tusk'un girişimi sonucunda yapıldı.

Donald Tusk, yapılacak forumun temel konusunun Avrupa'da sığınmacı krizi ve ortak bir çözüm bulunması olacağını kaydetti. Bu kontekste Başbakan Borisov Tusk'u meselenin ele alındığı Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile yaptığı görüşmelerden ve daha kapsamlı biçimde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ev sahipliğinde yapılan görüşmeden haberdar etti.

Başbakan, Bulgaristan sınırlarında güncel durum ve ülkemizin AB sınırları içine kaçak göçmenlerin geçişlerinin sınırlandırılmasına yönelik aldığı önlemler hakkında bilgiler sundu.

Başbakan Borisov, AB üyesi ülkeler ve Türkiye'nin birbirlerinin yaşadığı problemleri anlayıp ve tüm ülkelerin dayanışma içinde şu ana kadar varılan anlaşmalar ve üstlenilen sorumlulukların yerine getirilmesi için çaba sarf etmesi gerektiğine dair pozisyonunu tekrarladı.

Tusk, "Ben şahsen Sizin sözlerinizin doğru olduğu kanaati içerisindeyim ve pratik sonuçlar elde edilmesi için destek ve yardımcı olmaya hazırım. Bulgaristan bizim için önemli bir ortağımız ve sizin Başbakan olarak yaptığınız değerlendirmeye güveniyoruz" dedi. Başbakanı Türkiye ve Almanya'da sergilediği aktif diplomasiden dolayı tebrik eden Tusk, bu yaklaşımın ileride de devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Borisov ve Tusk, Mart ayında yapılan anlaşmanın yerine getirilmesinin AB ve Türkiye arasındaki ortaklık ilişkisinin temelinde yattığını kaydettiler. AB Konseyi Başkanı, Slovakya başkentinde yapılacak tartışmalarda AB'nin dış sınırı olarak şu anda göç dalgasının artmasını önleyen Bulgaristan devletinin desteklenmesine ilişkin ortak bir görüşe varılmasını ısrar edeceğini belirtti. Başbakan Borisov'a ülkemizin mali, insan ve teknik kaynaklarla desteklenmesi için ek olarak taleplerde bulunmasını teklif etti.

İkisi, hep birlikte sınırı ziyaret etmeleri üzerine Donald Tusk'un Bulgaristan'ı ziyaret etme imkanını ele aldılar.


DİĞER HABERLER